Początek roku jest tym momentem, kiedy trzeba zaplanować działania na cały rok, a przynajmniej na najbliższe miesiące. Jest to szczególne zadanie w sytuacji, gdy trzeba zmierzyć się z nowym wyzwaniem. A tak jest w moim przypadku. Od 1 stycznia br. mam bowiem zaszczyt pełnić funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Technicznego”. Jest to szczególne wyzwanie, bo prowadzenie tytułu o tak długiej i bogatej historii wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niełatwo też będzie dorównać dotychczasowej Redaktor Naczelnej – Ewie Mańkiewicz-Cudny – która 35 lata swojego życia zawodowego poświęciła „Przeglądowi Technicznemu”. Mam nadzieję, że dobra i owocna współpraca z Panią Prezes FSNT-NOT, jako przewodniczącą Rady Konsultacyjno-Programowej będzie przyczyniała się do dalszego rozwoju czasopisma.
„Przegląd Techniczny” zawsze służył szeroko rozumianemu środowisku inżynierskiemu, poruszając aktualne i ważne dla tego środowiska tematy. Tak będzie nadal. Będziemy przedstawiać rozwój nowych technologii i ich wpływ na środowisko i społeczeństwo, a także związane z tym zagadnienia gospodarcze. Na naszych łamach będziemy się starali się pokazywać znaczenie zawodu inżyniera we współczesnym świecie, a także przybliżać możliwe ścieżki rozwoju zawodowego. Z pewnością nie zabraknie też tematów związanych z historią techniki i ruchu inżynierskiego. Stali czytelnicy znajdą swoje ulubione pozycje: felietony i krótkie informacje dotyczące bieżących wydarzeń.
Niezmiennie wiele uwagi redakcja będzie poświęcała sztandarowej inicjatywie PT, jaką jest plebiscyt o tytuł Złotego Inżyniera, jak również chcielibyśmy wznowić konkurs DŹWIGNIA, adresowany do wyróżniających się firm z obszaru MŚP.
„Przegląd Techniczny”, tak jak dotychczas, powinien być miejscem, w którym innowacyjne polskie firmy z branży technologicznej mogą zaprezentować swoje osiągnięcia i drogę do sukcesu. Jest to o tyle ważne i warte pokazania, że w naszej polskiej rzeczywistości prowadzenie działalności gospodarczej, a szczególnie wdrażanie innowacji nie jest łatwe. Początek 2022 roku też nie napawa przesadnym optymizmem. Do niepewności związanej z ciągle trwającą pandemią, dołączyła rosnąca inflacja, a także wątpliwości związane z tzw. Polskim Ładem. Ale są też pozytywne aspekty tej sytuacji. Po dwóch latach zmian wymuszonych pandemią, digitalizacja biznesu oraz społeczeństwa wciąż przyspiesza. W najbliższych miesiącach i latach będzie rosło znaczenie technologii, takich jak sztuczna inteligencja oraz wysoce wydajne sieci 5G. Wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie miało niebagatelny wpływ na postęp w wielu dziedzinach, m.in. energetyce, telekomunikacji, branży informatycznej, transporcie, rolnictwie, finansach, w obszarze bezpieczeństwa i obronności kraju, ale także w medycynie czy edukacji.
Należy również spodziewać się dalszego rozwoju innych technologii cyfrowych i coraz większego ich wpływu na nasze codzienne życie.
Rok 2022 będzie też rokiem dalszych prac nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w tym technologii wodorowych w energetyce, przemyśle i transporcie. Potencjalnie wzrośnie też znaczenie czystych technologii.
Prognozy mają to do siebie, że jedne się sprawdzają, a inne nie. W 1923 roku, w numerze z 9 lutego „Ilustrowany Kurier Codzienny” zamieścił tekst pt. „Jak będzie wyglądał świat w 2022 roku”. W artykule zamieszczono odpowiedzi na tytułowe pytanie, które różnym „ekspertom” zadał amerykański dziennik. Jedna z odpowiedzi brzmiała „Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacya odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki”. Chociaż nie sposób odmówić autorowi tej wypowiedzi daru przewidywania, to jednak trzeba zaznaczyć, że „Przegląd Techniczny” nadal ma wersję drukowaną, chociaż rewolucja cyfrowa go nie omija i z pewnością będzie wymuszała dalsze zmiany we wszystkich aspektach działalności redakcyjnej i wydawniczej. Jestem przekonana, że i tym razem PT dostosuje się do nowych technik, zmian kulturowych i społecznych i wciąż będzie służył społeczności inżynierskiej w nadchodzącym cyfrowym świecie. Z tą nadzieją, na początku 2022 roku, życzę abyśmy z optymizmem mogli spojrzeć w przyszłość, nie bojąc się wyzwań, jakie stawia przed nami zmieniający się świat, wytrwałości w dążeniu do celu i radości z osiąganych sukcesów. Natomiast „Przeglądowi Technicznemu”, wchodzącemu w kolejny rok swojego istnienia, życzę aby z nowym redaktorem naczelnym znalazł właściwą drogę dalszego rozwoju w tych niełatwych czasach.
Martyna Jachimowicz