Wino dla inżyniera (182). Kilka łyków szampana


14-05-2017 17:21:39

                                               

Już samo brzmienie słowa „szampan" przyprawia wiele osób o dreszczyk emocji, a cóż dopiero kontakt z tym perlistym trunkiem w kieliszku! Szampan jawi się większości z nas jako coś trudno osiągalnego, luksusowego, prestiżowego, nadającego się (również z powodu ceny) tylko na specjalne okazje. Nie każdemu przy tym szampański trunek smakuje: Polacy lubią cukier, a nie wszystkie szampany sa dosładzane (chociaż niektóre są, i to wyraźnie).

Szampana pijają właściciele jachtów, modelki, arystokraci i James Bond – a mówimy tu często o butelkach po kilka tysięcy złotych. No cóż, kto ma, ten sobie pozwala. A co zostało nam, biednym zwyczajnym śmiertelnikom z dość chudym portfelem? Wiele tańszych, a bardzo przyzwoitych butelek po kilkaset złotych.

Jeszcze niedawno w Polsce nie uświadczyło się dobrego szampana, który kosztowałby w detalu poniżej 180 zł za butelkę. To się powoli zaczyna zmieniać – w ofercie importerów, zwłaszcza tych mniejszych, pojawiają się także szampany (na ogół mniej znanych marek, co wcale nie znaczy, że gorsze!) w niższych przedziałach cenowych, co zwiększa zainteresowanie pysznymi „bąbelkami".

Nawiązaniem do tego większego zainteresowania była degustacja win musujących, zorganizowana pod koniec stycznia br. w Warszawie przez znanego blogera winiarskiego o nicku WineMike („Wine Trip Into Your Soul"). Pod ocenę uczestników tej imprezy poddano 10 win dostępnych na rynku - 7 butelek szampana w cenach od 80 zł (detal brutto) do 343 zł oraz włoską Franciacortę za 169 zł, alzacki Cremant (tylko 28 zł!) i musiaka z Lazio za 55 zł. Jako że zbliżają się upały, komunie, śluby itp. okoliczności sprzyjające konsumpcji „bąbelków", opiszę Państwu te wina w kolejności od najdroższego do najtańszego. Może komuś się to na coś przyda?

Najdroższym winem degustacji był oferowany przez firmę Vininova szampan Barons de Rothschild Blanc de Blancs, wyceniony na 343 zł. Jak na trunek z Szampanii miał dość grube bąble i słabo pracował w kieliszku, ale za to nos miał intensywny i wyczuwało sie w nim nieco nutek słonych oraz drożdży, a także delikatne akcenty dojrzałych jasnych owoców i migdałów. Jego usta miały sporo ciała, dobrze wtopioną kwasowość i jakąś taką miękkość.

Nieco tańszy szampan Lanson Extra Age Brut od tego samego oferenta (278 zł d.b.) był po nalaniu do kieliszka drobnopienisty i dobrze pracował, ale jego nos okazał się dość blady, choć w swoim charakterze dość typowy dla szampanów (trochę kredy, trochę drożdży, figi). Usta tego wina robiły znacznie lepsze wrażenie – były świetnie zrównoważone, ekstraktywne i miały uwodzicielskie akcenty owocowe (zielone jabłuszka). Warto dodać, że to wino wyprodukowano w 60% z Pinot Noir i 40% z Pinot Meunier, czyli bez udziału szczepów na wina białe.

Trzeci szampan (J. Charpentier Cuvee Pierre-Henri Brut, 229 zł, 100% Pinot Meunier, co jest rzadkością) pochodził od innego oferenta - Wine&You. W kieliszku słabo pracował, był dziwnie żółty – jakby przetrzymano go za długo gdzieś w magazynie. Zarówno nos, jak i usta tego „musiaka" wykazywały ewidentne oznaki utlenienia, aromaty wina zupełnie uleciały z czasem, a wszystko zdominowała niezharmonizowana z cukrem kwasowość, pochodząca jakby od obitego jabłka. Niektórzy spekulowali, że być może ten szampan bardzo długo dojrzewał na osadzie i stąd te dziwne aromaty i smaki.

Z oferty jeszcze innej firmy – Wine Avenue – zaprezentowano na degustacji niedosładzany szampan Drappier Brut Nature Zero Dosage Pinot Noir (195 zł). W kieliszku był bardzo jasny, elegancko musujący; w nosie wyczuwało sie wprawdzie lekkie nutki utlenienia, ale wszystko to szło w niepamięć po spróbowaniu trunku. Miał wręcz żyletkowatą kwasowość, dominującą nad niuansami ciemnych owoców. To nie moja bajka i na pewno nie bajka większości rodaków!

Na razie było tylko o szampanach drogich jak na przeciętną kieszeń. Cierpliwi znajdą coś o tych tańszych w następnym felietonie, do lektury którego zapraszam. Na zdrowie!

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl