Wino dla inżyniera (185). Gdzie i co kupować? (2)


15-07-2017 14:44:44

W poprzednim felietonie starałem się Państwa przekonać, że skompletowanie zestawu niezłych win wymaga na ogół pojechania w kilka miejsc. O dwóch takich miejscach (Mielżyński, South Wine) zdążyłem też wspomnieć.

Dziś kolej na kilka następnych adresów.

Zacznę od trochę ukrytego sklepu sklepu firmy Vininova przy ul. Niecałej 7. Mają tam m.in. świetną ofertę win włoskich od winiarzy działających w grupie Farnese; są wśród nich wina apulijskie z Cantine San Marzano (Sessantanni Primitivo di Manduria, Vindoro Negroamaro, Anniversario 62 Riserva, Collezione Cinquanta czy tańsze Sud Primitivo Merlot), Aglianico z Vigneti del Vulture i świetne wina Tufarello ze szczepu Nero di Troia. Tzw. ciekawostką przyrodniczą w tej ofercie jest wino czerwone Edizione Cinque Autoctoni, wyprodukowane z 5 szczepów pochodzących z 5 różnych regionów Włoch (Montepulciano, Primitivo, Sangiovese, Negroamaro i Malvasia Nera). Wino to powstało z naruszeniem wszelkich zasad apelacyjnych obowiązujących we Włoszech, więc sklasyfikowano je najniżej, jak się da (jako wino stołowe) – ale jak ono smakuje!

Oprócz Włoch sklep oferuje również dobre chilijskie wina Los Vascos z winiarni Rothschilda, kalifornijskie wina od Delicato, argentyńskie malbeki od Vinalby, ciekawe wina hiszpańskie (O Rosal z Rias Baixas), pyszne rieslingi Dr Loosen i szampany od Lansona (m.in. jeszcze nie najdroższy Lanson Black Label Brut NV).

Drugim miejscem, o którym chciałbym dzisiaj wspomnieć, jest sklep Domu Wina przy ul. Koszykowej 54. Ja regularnie kupuję tam znakomite wina izraelskie Yarden i Gamla w obu kolorach (świetne zwłaszcza nienajtańsze niestety wina z Syrah), białe wina Verus ze Słowenii (Riesling, Sauvignon Blanc, Furmint i Pinot Gris), bułgarskie czerwone Castra Rubra (stosunek jakości do ceny!) z winnicy doglądanej przez najsłynniejszego latającego winemakera świata Michela Rolanda, nowozelandzkie Saint Clair Sauvignon Blanc z Marlborough, Cavę Kripta od Agusti Torello Mata (butelka bez płaskiego dna, prawdziwe dzieło sztuki!), niezwykle smakowite, sycylijskie Due Lune oraz ciekawe okazje outletowe (firma prowadzi winiarski outlet). Ceny tych win są zróżnicowane – butelkę najprostszego Yardena można dostać już od ok. 50 zł, a butelka Kripty kosztuje już ponad 300 zł.

Trzecim „winnym” punktem w dzisiejszym felietonie jest sklep Winkolekcji przy ul. Olkuskiej 7. Z win nowoświatowych kupuję tam: nowozelandzki biały blend Hunky Dory Tangle (ok. 50 zł, niepowtarzalna w smaku mieszanka szczepów Riesling, Pinot Gris i Gewuerztraminer), czerwone chilijskie Trisquel Syrah i Aresti Family Collection Assemblage (oba znakomite, z rodzaju „prawie do krojenia nożem”, do tego o świetnym stosunku ceny do jakości), argentyńskie malbeki Melipal i czerwone wina Delheim z RPA (te drugie droższe niż pierwsze, zwłaszcza w wersji Grande Reserve).

Oprócz tego, do Winkolekcji przyciąga mnie także wiele win europejskich. Wysoko sobie cenię np. Pouilly-Fume „Le Cris” (świetne Sauvignon Blanc, ale cena już prawie 100 zł), szampany Forget-Chemin i Pierre Gimonet, Prosecco Extra Dry od Guerrieri Rizzardi (ok. 50 zł), rieslingi od niemieckiej firmy Molitor, Gruener Veltliner od austriackiego Mittelbacha, czerwone Embruix de Vall LLach z Prioratu oraz wiele win apulijskich – od bezpretensjonalnego Lucarelli Chardonnay (40 zł) począwszy, a na Codalunga Aglianico, Botromagno Negroamaro i Folle Primitivo (prawie 100 zł) skończywszy. Winkolekcja ma zresztą szczególnie duży wybór win z włoskiego południa – samych Primitivo, będących ostatnio hitem sprzedaży polskiego rynku, mają tam podobno 8 etykiet, w cenach od 40 do 100 zł.

Czy prawdziwemu winnemu maniakowi wystarczą tylko te adresy? Oczywiście, nie – i w następnym felietonie będzie jeszcze kilka innych, dla winomanów o różnej grubości portfela. Ciekawym uchylę rąbka tajemnicy – tematem felietonu będą winiarskie zakupy w Centrum Wina oraz dwóch znanych dyskontach. Oj, będzie się działo!

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl