Jerzy Jacek Tomczak


07-11-2017 20:15:16

19 października 2017 r. pożegnaliśmy naszego Kolegę, J.J. Tomczaka – dziennikarza, tłumacza, scenarzystę, reżysera i operatora filmowego. Z redakcją Przeglądu Technicznego związał się w 1984 r. i do końca nie zerwał z nami kontaktu, chociaż w ostatnich latach zdrowie nie pozwalało mu na dawną aktywność. W naszej redakcji pełnił najpierw funkcję kierownika działu zagranicznego, a następnie zastępcy redaktora naczelnego. W czasach, gdy do Polski informacje o światowych odkryciach i wynalazkach dochodziły z trudem, potrafił spod ziemi dotrzeć do źródeł, dzięki którym czytelnicy Przeglądu Technicznego byli zawsze dobrze poinformowani.

Na początku lat dziewięćdziesiątych podjął się niełatwego zadania cyfryzacji działu przygotowalni. Z wrodzoną sobie konsekwencją, ale także zrozumieniem przełomu technologicznego, jako zastępca redaktora naczelnego wprowadził Przegląd Techniczny w świat komputerowego składu i łamania.

W 1991 r. założył Studio Publishing, starając się pogodzić prowadzenie własnej firmy z pracą dziennikarza Przeglądu Technicznego. Tu wykorzystał nie tylko swoje wybitne zdolności organizacyjne i redaktorskie, ale też bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Studio Publishing realizowało oprawę dźwiękową: filmów telewizyjnych, wchodzących wówczas na rynek gier komputerowych, multimedialnych prezentacji. Wiele tłumaczeń dialogów w filmach i serialach, które zaczęły wkraczać do kin i coraz liczniejszych kanałów telewizyjnych, wyszło właśnie ze Studia Publishing.

Redaktor Jerzy Jacek Tomczak był  erudytą, człowiekiem o bardzo szerokich horyzontach. Jego wiedza i doświadczenie wielokrotnie pozwalały nam przetrwać trudne czasy, z jakimi Przeglądowi Technicznemu przyszło się borykać.

Będzie nam Ciebie brakowało, Jacku.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl