Wino dla inżyniera (190). Biel po hiszpańsku


07-11-2017 20:31:57

Są kraje słynące z doskonałych białych win. Mają Niemcy swojego Rieslinga, Austriacy – Gruenera Veltlinera, Burgundczycy – Chablis, Alzatczycy – Gewuerztraminera, Nowozelandczycy z Marlborough – Sauvignon Blanc itd. O białych winach z Hiszpanii mówi się mniej, chociaż i wśród nich trafiają się prawdziwe perły.

Przebojem „białej Hiszpanii” jest niewątpliwie Albarino z Rias Baixas w Galicji. To wino urzeka świeżością, mineralnością i kwasowością; bywa przy tym lekkie albo – po dojrzewaniu na osadzie – cieliste, głębokie, pełne niespotykanych aromatów i smaków, jakby nasycone morską bryzą. Zupełnie inne, choć prawie tak samo popularne jest Verdejo z Ruedy – trawiaste, z leko goryczkową końcówką. Jeszcze większą, ale nieoczywistą popularnością cieszą się wina ze szczepów Xarel.lo i Perellada; w końcu produkowane z nich wina musujące Cava pijają chyba wszyscy, ale niewielu Polaków wie, że Cavy robi się z tych właśnie szczepów.

W wielu regionach Hiszpanii uprawia się szczep Macabeo (zwany również w niektórych regionach Viura); wina z niego, choć na ogół nie sięgają wyżyn, są przyzwoitymi, umiarkowanymi cenowo winami do picia codziennego, które można dostać praktycznie wszędzie.      

Zupełnie osobną kwestią są białe szczepy, z których w hiszpańskiej Andaluzji wytwarza się sherry, w tym przede wszystkim Palomino Fino i Pedro Ximenez. Palomino Fino w wersji Manzanilla – to świeżość do sześcianu, często z leciutko jabłkowymi nutami aromatycznymi i smakowymi i zawsze z leciutką „chrypką”, charakterystyczną dla sherry, natomiast Pedro Ximenez – to raj dla miłośników ekstraktywnych i aromatycznych win słodkich.

Oprócz dobrze znanych nawet w Polsce szczepów na wina białe, Hiszpania ma do zaoferowania również wiele rzadkich ciekawostek. Należy do nich niewątpliwie baskijski szczep Hondurraga na wina Txacoli – pijane przede wszystkim przez Basków, orzeźwiające, ale często o przerysowanej kwasowości, za czym Polacy nie przepadają. Podobnych „unikatów” jest w Hiszpanii więcej, ale nie trafiają raczej do Polski, więc nie będę się o nich rozpisywał.

Jakie wina białe pija się obecnie najczęściej w Hiszpanii? Najpopularniejsze jest produkowane przez Torresa w milionach egzemplarzy Vina Sol – cytrusowe, bardzo orzeźwiające, z dobrze zwymiarowaną kwasowością. W detalu kosztuje ok. 4,5 euro, w restauracji – ok. 13 euro. Popularne jest również El Coto Blanco z regionu Rioja – wino nieco głębsze, ale też orzeźwiające, choć już nie tak kwasowe. Jego cena jest nieco wyższa niż cena Vina Sol; obydwa te wina są już dostępne w Polsce za odpowiednio 25 i 35 zł.

Polska staje się zresztą dla hiszpańskich winiarzy coraz bardziej interesującym rynkiem zbytu; z tego powodu pod koniec lipca br. w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie zorganizowano degustację win z tego kraju. Zdecydowano się przy tym na trunki w kolorze białym, jako że upały wzmagają chęć orzeźwienia, a cóż orzeźwia bardziej niż dobrze schłodzone, białe wino...   

Przez te wina przeprowadzę Państwa spacerkiem w przyszłym felietonie; na razie, dla zachęty, słów parę o dwóch pierwszych winach imprezy. Najpierw o Ontanon Tempranillo Blanco (zmutowana odmiana „czerwonego" szczepu Tempranillo!) z regionu Rioja. Miało świeży nos z delikatnymi nutkami białej porzeczki i owoców tropikalnych oraz mocno kwasowe usta. Przy niezłej strukturze było tylko może za mało ekstraktywne i krótkie - ot, typowe lekkie wino „na co dzień". Można je już kupić w Polsce  dzięki CityWine.

Po Tempranillo Blanco dane mi było spróbować Abadal Picapoll 2014 (DO Pla de Bages) z mało znanego szczepu Picapoll. Miało nos w typie niebeczkowanego Chardonnay i owocowe usta, z dominacją tropikalnych owoców i miodu. Było bogate aromatycznie i smakowo, świetnie zrównoważone, trochę ziołowe. Miało też niezbyt dużą kwasowość. Niestety, tego wina jeszcze w Polsce nie kupimy – producent szuka importera.

Jeśli kogoś te dwie notki zaciekawiły, niech sięgnie po następne wydanie „PT”. Tam będzie więcej o „białej Hiszpanii”.

winny maniak

   

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl