Wydarzenia


05-12-2017 17:42:00

Melex z Nagrodą Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali pierwszego dnia „Kongresu 590", który odbył się w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa (16-17.11.), wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Przyznawane są najlepszym polskim przedsiębiorstwom, które m.in. promują kraj na arenie międzynarodowej. Spośród nominowanych przez Kapitułę 18 firm nagrodzono sześć: 4 w kategoriach głównych i 2 w specjalnych. Prezydent przyznał też nagrodę indywidualną. 

W kategorii Międzynarodowy Sukces uhonorowano – zgłoszony przez redakcję Przeglądu Technicznego – Melex sp. z o.o. Istniejący od 1971 r. producent pojazdów elektrycznych w ofercie ma ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych.

Laureatowi serdecznie gratulujemy! boj.

Żelazny Most jeszcze większy

Spółka KGHM zawarła porozumienie z gminą Polkowice na rozbudowę słynnego zbiornika unieszkodliwiania odpadów poflotacyjnych Żelazny Most. Bez tej inwestycji produkcja miedzi oraz innych metali byłaby niemożliwa. Dla gminy jednak zbiornik ten to znaczące obciążenie środowiska naturalnego, dlatego w wyniku porozumienia Kombinat  zobowiązał się do wspomagania samorządu w realizacji projektów społecznych i dotyczących ochrony środowiska.

Zbiornik o pojemności 657 mln m3 zostanie rozbudowany o 600 ha, do pojemności 950 mln m3. Zabezpieczeniem brzegów będzie opaska z emulsji asfaltowej nakładana ze śmigłowców. Żelazny Most to olbrzymie bagnisko o charakterze odstojnika. jaz

Zbroimy się

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało w Ożarowie Mazowieckim umowę na zakup zestawów Amunicji Krążącej WARMATE. Jest to najnowocześniejszy system dronów z głowicami przeciwpancernymi lub odłamkowymi i obserwacyjnymi, który będzie używany również w armii amerykańskiej. Kontrakt przewiduje dostawę tysiąca pocisków, z których część wojsko dostanie jeszcze w 2017 r. Pociski otrzymają wojska specjalne, operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej. Zestawy są całkowicie produkowane w Polsce, firma WB Elecronics dysponuje wszystkimi kodami źródłowymi i ma zamiar podjąć eksport tej broni.

Zapadła też decyzja władz USA o dostarczeniu po długotrwałych pertraktacjach, które mają się ostatecznie zakończyć na początku 2018 r., najnowszej wersji systemu antyrakiet Pariot. Cena, jaką wyznaczył Departament Stanu USA, wynosi 10,5 mld USD (38 mld zł). Minister Obrony Narodowej wymieniał wcześniej kwotę 30 mld zł za cały program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Zestaw, którego konfiguracja zostanie dopiero ustalona przez stronę polską, może mieć inną cenę, a MON liczy na korzystny offset. Nieco wcześniej wojsko zakupiło armatohaubice Krab, oraz moździerze Rak. Są to największe zakupy zbrojeniowe od lat. jaz

Polacy na podium

Zespół CodiSec z Warszawy zajął 2. miejsce w konkursie „Capture the Flag” o puchar Raimunda Genesa, organizowanym przez japońską firmę Trend Micro. 1431 zespołów młodych specjalistów z 91 krajów i regionów rozwiązywało zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do finału w Tokio zakwalifikowało się 10. Pierwsze miejsce zajęła egipska drużyna Egfr33ks. boj

 

Wiedeńska uroczystość

Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników (SPIiT) w Austrii – Verein Polnischer Ingenieure (VPI) obchodzi 20-lecie istnienia. Spotkanie jubileuszowe (17.11.2017 r.), które zgromadziło nie tylko członków Stowarzyszenia, ale także gości z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, odbyło się w Ambasadzie RP w Austrii z udziałem Ambasador Jolanty Róży Kozłowskiej. W części oficjalnej wręczono odznaczenia VPI. Historię 20-lecia przedstawił Wojciech Rogalski, pierwszy prezes VPI. Wieczór zakończył wernisaż rzeźby i malarstwa państwa Jerzego i Krystyny Nowakowskich. Stowarzyszenie wydaje Biuletyn VPI dokumentujący jego działalność oraz dorobek polskich inżynierów w Austrii.

Koleżankom i Kolegom z Austrii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych lat satysfakcjonującej działalności. emc

Komentuje Waldemar Rukść

21-22
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl