Felieton. 3 plus dla rządu


05-12-2017 17:43:39

W listopadzie mijają dwa lata od powstania rządu Beaty Szydło. Jak zwykle przy takiej okazji, przedstawiciele rządu prześcigają się w wyliczaniu swoich zasług, a krytycy w wykazywaniu potknięć. W tej atmosferze politycznego spektaklu warto chłodnym okiem spojrzeć na dokonania obecnej ekipy, szczególnie w obszarze gospodarki. Jaki jest bilans? Z oceną premiera jest jak z oceną drużyny kolarskiej: liczy się wynik osiągnięty przez wszystkich zawodników. Bez problemu można więc wskazać grupę ucieczkową, peleton i maruderów. Zacznijmy od resortów wyróżniających się na plus. Na pierwszym miejscu wskazałbym Ministerstwo Rozwoju. W ciągu ostatniego roku ministerstwu udało się wprowadzić około 100 ułatwień dla biznesu w ramach tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Planowane są dalsze pozytywne zmiany w prawie dla przedsiębiorców. Plus dla ministerstwa należy się nie tylko za wprowadzanie zmian, ale również za aktywny dialog ze środowiskiem przedsiębiorców.

Pochwalić należy również Ministerstwo Finansów, szczególnie za walkę z szarą strefą. Mam jednak nadzieję, że ta walka nie skończy się wprowadzeniem wielu niepotrzebnych i uciążliwych obowiązków księgowych dla przedsiębiorców.

Cichym graczem jest Ministerstwo Cyfryzacji. Sukcesywnie realizowane programy cyfryzacji kolejnych obszarów życia publicznego są światełkiem w tunelu dla Polski czerwonych pieczątek i piętrzących się papierowych wniosków i decyzji.

A maruderzy? Tu można wskazać m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości. Środowisko przedsiębiorców zauważa, że mimo zapowiadanej chęci reformowania, nie są eliminowane podstawowe problemy wymiaru sprawiedliwości. Przykład? Nadal na rejestrację spółki z o.o. w wielu wydziałach gospodarczych trzeba czekać dwa miesiące, a postępowanie jest skomplikowane.

Drugim resortem, któremu należy się słaba ocena, jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Choć jego działania nie przekładają się bezpośrednio na sytuację przedsiębiorców, to nie da się nie zauważyć coraz mniejszego zrozumienia na forum UE dla potrzeb polskiej gospodarki, w tym energetyki i projektów infrastrukturalnych.

Trudno również całkowicie pozytywnie ocenić całokształt działań prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort ten nie przedstawił jeszcze realnego planu na to, jak obronić polską gospodarkę przed brakiem pracowników.

Sumaryczna ocena rządu premier Beaty Szydło to 3+. Jest tu więc spore pole do poprawy.

Andrzej Arendarski, prezes KIG

Komentuje Waldemar Rukść

21-22
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl