Co pan na to, inżynierze? Liderzy „Lidera”


27-12-2017 15:32:25

35 młodych naukowców z całej Polski otrzyma łącznie prawie 40 mln zł na realizację własnych projektów badawczych. 

- Zgłoszone przez laureatów programu LIDER projekty to doskonały dowód na to, że młodzi polscy naukowcy mają wiedzę, umiejętności oraz chęć zmieniania otaczającego nas świata - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, ogłaszając wyniki, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, VIII edycji programu LIDER, do którego zgłoszono 183 projekty.

***

Celem jest budowanie i poszerzanie umiejętności młodych badaczy w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami naukowymi podczas realizacji projektów, których wyniki można upowszechnić w gospodarce. - Wspieramy rozwój młodych naukowców i najlepsze projekty badawcze o potencjale wdrożeniowym. Wierzę, że udział w LIDERZE to dla laureatów nie tylko przepustka do kariery naukowej i zawodowej, ale także szansa na realizację przełomowego projektu - powiedział prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

***

Tematyka projektów zgłoszonych w konkursie została zdominowana przez nauki inżynieryjne i techniczne (ok. 65 % badań we wszystkich dotychczasowych edycjach i aż 80 % w obecne)j. Następne dziedziny to nauki przyrodnicze - 17% oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu - 10%. Najwyższe możliwe dofinansowanie projektu - 1,2 mln zł w tym roku otrzymało aż 10 młodych naukowców.

Najwyżej oceniono projekt dr. inż. Tymoteusza Ciuka z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, którego celem jest opracowanie rzeczowej i przetestowanej w warunkach operacyjnych technologii przyrządowej grafenowych czujników pola magnetycznego. 

15 stycznia 2018 r. rozpocznie się nabór wniosków do IX edycji programu o wyższym niż dotychczas budżecie - 60 mln zł. Potrwa do 15 marca 2018 r. boj.

 

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl