Parlament 500 milionów. Bezpieczny Mikołaj z sieci. ...i szczęśliwe podróże


27-12-2017 15:53:21

Bezpieczny Mikołaj z sieci

Nowe unijne prawo zapewni wszystkim kupującym przez internet lepszą ochronę przed oszustami. Wykrywanie nieuczciwych firm będzie szybsze i łatwiejsze.

Zakupy w sieci powinny być tak samo bezpieczne jak kupowanie w realnym sklepie. Tymczasem – jak wynika z danych Eurostatu – nierozważne kliknięcie w przycisk „kup teraz” może narazić nas na niemałe kłopoty: w 2014 r. aż 37% stron internetowych oferujących towary lub usługi w zakresie turystyki, odzieży, elektroniki i kredytów konsumenckich naruszało unijne prawo. Zdarzała się np. sprzedaż promocyjna biletów przez linię lotniczą, która następnie anulowała zniżkowe bilety, inny sprzedawca oferował przez internet meble, a następnie w ciągu 3 lat przeprowadził się 4 razy, nie realizując żadnego zamówienia. Do Europejskich Centrów Konsumpcyjnych trafia też wiele skarg na agencje wynajmu samochodów, które dyskryminują niektórych klientów ze względu na kraj pochodzenia, żądając od nich wyższej ceny.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów usunie istniejące dziś luki prawne, które biorą się ze zróżnicowania systemów w poszczególnych krajach UE. Działania, których celem jest eliminowanie niezgodnych z prawem praktyk, zostaną skoordynowane na obszarze całej UE. Uprawnienia krajowych organów odpowiedzialnych za wykrywanie przypadków naruszeń praw konsumenckich w internecie będą większe i pozwolą m.in. na żądanie od rejestratorów domen i banków udzielenia informacji potrzebnych do zidentyfikowania nieuczciwych handlowców. Inspektorzy będą mogli anonimowo dokonywać testowych zakupów, a w razie stwierdzenia nielegalnej praktyki będą mogli nakazać usunięcia treści cyfrowych oraz nałożyć grzywnę i czasowe mandaty. Poszkodowani konsumenci otrzymają informację, w jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie.

Jeżeli dojdzie do naruszenia przepisów w „powszechnym wymiarze unijnym” (poszkodowani zostaną konsumenci z co najmniej dwóch trzecich państw członkowskich, zamieszkałych łącznie przez co najmniej dwie trzecie ludności UE), interweniować będzie Komisja Europejska. Ważnym postulatem Parlamentu podczas negocjacji z Radą było zwiększenie zaangażowania organizacji konsumenckich i wykorzystanie ich możliwości w zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych.

Na bezpiecznego Mikołaja z sieci będziemy jeszcze musieli poczekać przynajmniej do 2019 r. – przepisy, aby wejść w życie, muszą najpierw zostać przyjęte przez Radę UE, następnie będzie obowiązywało dwudziestoczteromiesięczne vacatio legis.

 

...i szczęśliwe podróże

Bezpieczniej będzie również na unijnych drogach. Wszystkie nowe samochody mają być wyposażone w autonomiczne systemy hamowania, utrzymywania samochodu na pasie ruchu, dostrzegania pieszych oraz utrzymywania prędkości. Dzisiaj takie rozwiązania znajdują się jedynie w droższych modelach samochodów – w trzech czwartych nowych aut, ze względu na zbyt wysokie koszty, nie montuje się takich systemów. Dzięki powszechnemu wdrażaniu systemów wspomagania kierowcy staną się one się tańsze, więc ceny samochodów powinny wzrosnąć tylko nieznacznie.

Dzisiaj każdego roku na unijnych drogach ginie ponad 25 000 osób, a steki tysięcy zostaje rannych. Przyczyną niemal 90% wszystkich kolizji jest błąd człowieka, dlatego jest szansa, że urządzenia wspomagające kierowcę w trudnych sytuacjach ograniczą liczbę wypadków. System awaryjnego hamowania, który rozpoznaje np. pieszych czy rowerzystów, automatycznie spowalnia samochód, aby uniknąć kolizji. Systemy wspomagania jazdy z dozwoloną prędkością rejestrują ograniczenia prędkości, znaki stop i światła, interweniując w razie zbyt szybkiej jazdy. Z kolei systemy utrzymujące pojazd na pasie ruchu nie tylko ostrzegają, lecz również aktywnie ingerują w jazdę.

Posłowie biorą również pod uwagę ujednolicenie w całej UE maksymalnego dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi na poziomie 0,0% dla początkujących kierowców i kierowców zawodowych.

Rezolucję w sprawie bezpieczeństwa na drogach przyjęto 593 głosami (39 głosów przeciw oraz 53 wstrzymujących się).

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl