Wydarzenia


03-02-2018 14:34:02

Rekordowy kontrakt

Koleje Mazowieckie podpisały ze Stadler Polska Sp. z o.o. umowę na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych (obecnie KM eksploatują 317). Jednoprzestrzenne, klimatyzowane pojazdy, osiągające nie mniej niż 160 km/h, zostaną wyprodukowane w Siedlcach. Nowe Flirty będą wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej, bezprzewodowy dostęp do internetu, wewnętrzny i zewnętrzy monitoring, platformę dla osób niepełnosprawnych, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, defibrylatory AED, toalety z obiegiem zamkniętym, interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą i urządzenia ETCS (europejski system sterowania).

O realizację tego największego w historii polskiej kolei przetargu, wartości ponad 2,2 mld zł brutto (spółka aplikuje o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020), ubiegali się Newag S.A., Stadler Polska Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz S.A. i ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A.

Do końca 2017 r. w Siedlcach wyprodukowano 386 pociągów, które obsługują rynki polski, niemiecki, włoski, holenderski, węgierski, czeski i białoruski. Efektem podpisanego kontraktu będzie zatrudnienie ponad 200 osób. boj

Z Krakowa w kosmos

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego konstruują satelitę, który do sterowania swoim położeniem stosuje ferrofluid. Wynaleziona przez NASA w latach 60. XX w. ciecz o właściwościach magnetycznych po raz pierwszy zostanie wykorzystana do stabilizacji orientacji satelity względem Ziemi. KRAKsat, walec o masie zaledwie 750 g, ma być wystrzelony w przyszłym roku w Kalifornii. W przestrzeni kosmicznej ferrofluid zostanie wprowadzony w ruch wirowy. Jeśli eksperyment się powiedzie, płynny magnes zmieni prędkość i spowoduje zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku.

Na swój projekt studenci otrzymali 30 tys. zł od uczelni, fundacji AGH i sponsorów, brakujące 20 tys. zł zbierają na platformie crowdfundingowej „Polak potrafi". if

Spółki pod specjalnym nadzorem.

Premier Mateusz Morawiecki objął bezpośrednim nadzorem spółki Skarbu Państwa podlegające dotąd rozwiązanym ministerstwom rozwoju oraz infrastruktury i budownictwa. Kancelaria Premiera sprawuje obecnie nadzór m.in. nad takimi spółkami jak: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bond Spot, Giełda Papierów Wartościowych, Grupa Azoty, PKO BP, PKP PLK, PKP SA, Poczta Polska, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości, Polskie Linie Lotnicze LOT, Powszechny Zakład Ubezpieczeń. jaz.

Antysmog plus

Ubóstwo energetyczne obejmuje w Polsce ok. 4,6 mln osób, zwłaszcza na wsi. Jak podaje Instytut Badań Strukturalnych, odsetek takich osób spadł jednak z 14,5% w 2012 r. do 12,5% w 2016 r. Według IBS gospodarstwo domowe jest ubogie energetycznie, jeżeli ma trudności w opłaceniu niezbędnej energii cieplnej i elektrycznej z powodu niskiego dochodu lub też z powodu słabej charakterystyki cieplnej mieszkania. Najczęściej dotyczy to najstarszych budynków. Jadwiga Emilewicz, szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiła, że w budżecie państwa na 2018 r. przeznacza się 170 mln zł na ograniczenie ubóstwa energetycznego, w ramach walki ze smogiem. jaz.


Największe tropiki Europy

Inwestor Global City Holdings podjął w Mszczonowie budowę największego zadaszonego parku wodnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsze obiekty Suntago Wodnego Świata powstaną w 2019 roku. Koszt calej inwestycji ok. 1 mld zł. Tu się znajdzie strefa Saunaria (10 saun, prywatne gabinety masażu, mineralne baseny zdrowotne oraz solaria), strefa Relaks (las palmowy, kryty basen 1000m2 i basen z otwieralnym dachem 20 tys.m2) oraz wodna dżungla Jamango z najdłuższą krytą zjeżdżalnią w Europie – 320 m. Koszt całej inwestycji to ok. 1 mld zł. jaz.

 

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl