Wino dla inżyniera (195). FAQ


03-02-2018 14:56:45

Ktoś, kto po raz pierwszy próbuje zorientować się, jak działa jakiś internetowy system bankowy, sklep czy serwis, trafia prędzej czy później na zakładkę w menu, oznaczoną tajemniczo brzmiącymi literami FAQ. Niezależnie od tego, z czym się wymowa owego "słowa" kojarzy (a może kojarzyć się brzydko), skrót ten pochodzi od angielskiego terminu "Frequent Asked Questions" i oznacza "Często zadawane pytania". Operator takiego serwisu wie po prostu, ze zrozumieniem czego w jego serwisie ludzie mają najwięcej problemów i poprzez takie pytania wyjaśnia te kwestie bardziej szczegółowo.

No dobrze, powiedziałby zapewne niejeden, ale co to ma wspólnego z winem? Ano ma, proszę Państwa. Podczas rozmów z amatorami wina zaobserwowałem mianowicie, że wszyscy stawiają mi najczęściej kilka tych samych pytań - więc przydałoby mi się jakieś prywatne FAQ, żeby nie odpowiadać ciągle na to samo.

Jakie to pytania? Żeby było śmieszniej, podstawowe to zawsze: "jakie jest najlepsze wino?". Często nie wiem przy tym nic o pytającym, nie wiem, czy chodzi mu o wina białe czy czerwone (o różowych czy musujących nie mówiąc), nie wiem, czy lubi cukier w winie czy raczej go unika, czy toleruje taniny ("oj, jakie to wino cierpkie!") i w jakich okolicznościach najczęściej pija wina (do jedzenia czy raczej bez towarzystwa potraw, np. kontemplacyjnie przy kominku). Nie wiem zazwyczaj również tego, o wina w jakich kategoriach cenowych ten ktoś pyta, chociaż w tym przypadku wiem przynajmniej, że dla ponad 90% konsumentów (nawet tych naprawdę dobrze sytuowanych, bo jeżdżących samochodami za ponad 100 tys. zł) ceny powyżej 30 zł za butelkę są nieakceptowalne.

Co zatem odpowiadam na to pytanie? Otóż, zanim odpowiem, po pierwsze zadaję pytania o to wszystko, czego nie wiem i dopiero na tej podstawie formułuję odpowiedź, która jest w każdym przypadku inna. Nie ma jednego wina, najlepszego dla wszystkich. Ludzie mają różne gusta i to bardzo dobrze, ponieważ - jak powiedział pewien Indianin - "w przeciwnym razie każdy chciałby mieć moją żonę".

Pytanie nr 2 jest już bardziej sensowne i brzmi "co Pan myśli o winach z Biedronki i Lidla?". Do tej kwestii odnosiłem się już wcześniej na łamach "PT" kilkakrotnie, więc teraz w skrócie: oba te dyskonty udostępniają konsumentom przyzwoite wina w niskich cenach. Sam kupuję tam niektóre butelki.

Czy jednak wszystkie wina biedronkowe i lidlowe są dobre? Nie, ale jakaś ich część zawsze reprezentuje niezły poziom. "Biedra" specjalizuje się przy tym w winach do 20 zł, a Lidl sięga trochę wyżej - bo aż do 30 zł. W obu dyskontach można oczywiście czasami znaleźć i wina droższe - jakiś szampan, Barolo czy Amarone za 70 zł, ale te ceny są i tak konkrencyjne w porównaniu z ofertą innych. Czy taki szampan lub Amarone są zawsze wyborne - też nie, ale czasem trafia się naprawdę na perełki. Konkluzja: jeśli ktoś zna się choć trochę na winie, znajdzie dla siebie w dyskontach dobre okazje. Bez elementarnej chociażby wiedzy winiarskiej można się tam jednak nadziać na minę - bo kupowanie wg atrakcyjności etykiet nie przynosi sukcesu, a mielona guma zmieszana z asfaltem (tak, tak, i takie wina bywają!) nie smakuje nikomu.

Pytanie nr 3 jest w swojej istocie i śmieszne i zasadne zarazem: "A co Pan myśli o winach od Kondrata?" Dlaczego zasadne - bo firma winiarska znanego aktora jest poważnym graczem na polskim rynku wina. A dlaczego śmieszne? Ponieważ wszyscy pytają o Kondrata, a nie o kogoś z konkurentów, prowadzących podobną sprzedaż wina - bo znakomitemu aktorowi udało się przenieść swoją popularność ze sceny i ekranu również na obszar "winny". Gwoli sprawiedliwości trzeba jednak dodać, że Kondrat ma w swej ofercie naprawdę wiele świetnych win, że prowadzi dobrą politykę cenową, nie zawyżając nadmiernie marż i że jako pierwszy w Polsce spopularyzował segment win za 40-50 zł, a było to w czasach, kiedy innni brzydzili się jeszcze sprzedażą takiej "taniochy".

Na inne FAQ nie starczyło już miejsca, ale może napiszę o nich jeszcze kiedyś. Na razie pozdrawiam serdecznie.

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl