Efekty-defekty


03-02-2018 15:16:10

TRUDNO na obecnym etapie rozwoju cywilizacji trudno wymyślić coś oryginalnego wszystko już bowiem - jeśli poszperać w literaturze -  ktoś wymyślił, ktoś napisał , albo przynajmniej powiedział. W Polsce wraz z przyjściem do władzy Prawa i Sprawiedliwości otwarła się nowa epoka- tak to przynajmniej naświetla publiczna telewizja- i czymże ona charakterystyczna prócz władzy przywróconej ludowi ?- Jak donosi prasa: - „unikalną w skali Polski i świata inwestycje zaprojektowała firma Polski Solar. Elektrownia słoneczna o mocy 10 MW w kształcie jelonka powstanie przy Trasie Czeskiej koło Jeleniej Góry na powierzchni 22 hektarów. Ma produkować prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. gospodarstw domowych. Widok będzie można podziwiać ze Śnieżki.”  Dodając ambitne plany rządu w zakresie produkcji autobusów eklektycznych i takich że samochodów osobowych stwierdzić wypada, że  zaczynamy nowe po staremu, od: - władza ludu, plus elektryfikacja.

MILIONY ludzi każdego ludzi sięgają po witaminy z apteki w przekonaniu, że w ten sposób będą zdrowi i unikną groźnych chorób (wielu naukowców twierdzi, że to wyrzucanie pieniędzy - nie dość, że takie tabletki nie pomagają, to w niektórych przypadkach mogą nawet szkodzić). Z raportu „Rynek produktów OTC w Polsce 2017” wynika, że spośród leków bez recepty i suplementów diety najczęściej kupujemy właśnie preparaty witaminowe i mineralne, których sprzedaż z roku na rok rośnie przynajmniej o kilkanaście procent. Szacuje się, że za cztery lata Polacy zostawią w aptekach za produkty OTC ( bez recepty) aż 19 mld zł.

Słusznie uważa się, że największym źródłem bogactwa jest człowiek i jego eksploatacja, a nie złóż, kopalin i upraw, jest najbardziej rentowna. Jako chwalebną trzeba, w tym kontekście, uznać decyzję rządu o reanimacji przemysłu farmaceutycznego.

PRASA odpowiada tym, którzy nasz kraj nazywają pogardliwie zagraniczną montownią i przynosi  liczne przykłady  naszych oryginalnych, niepowtarzalnych  produktów, do których należą choćby choinkowe bombki, o których przypomniano w przedświątecznym czasie. - W całym kraju, a zwłaszcza w okolicach Częstochowy – pisze tyg. Angora -  szklane ozdoby produkuje ponad sto firm. Wiele z nich może pochwalić się niepowtarzalnymi  wzorami i wysoką jakością, ale żadna nie stała się czymś więcej niż manufakturą. Żadna oprócz Vitbisu, który opanował ponad połowę krajowego rynku i jest największym producentem tej branży w całej Unii.”

Warto przy tym zaznaczyć - jako, że mamy czas dekomunizacji -  iż wszystko się zaczęło od Hilarego Minca, który bombkami choinkowymi zdecydował  zaatakować Amerykę.

POLAK będzie unikał kredytów  bardziej hołdując zasadzie:- lepiej  być niż mieć. Niestety, historia i w tym przypadku okazała się mierną nauczycielką. Młody Polak wcale nie jest mądrzejszy po szkodzie i zadłuża się nawet szybciej niż starsze pokolenia. Firmy pożyczkowe wśród swoich klientów mają trze razy więcej  ludzi młodych niż banki (te na ogół wymagają zdolności kredytowej). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Program Wsparcia Zadłużonych i BIG InfoMinitor, młodzi pożyczają na: rejs statkiem, lot balonem, zakup gier komputerowych, czołgu, koni i sfinansowanie operacji plastycznych…, a zdarza się -  na warsztaty medytacyjne w Indiach. Odrębną pozycję stanowią kredyty hipoteczne. W ub. roku liczba najmłodszych posiadaczy takich kredytów urosła o ponad 190 tys. Pożyczyli  przeszło 43 mld zł., przy czym tzw. złe długi ma już pół miliona osób w wieku od 18 do 24 lat.  Staliśmy się drugim po Rumunii najchętniej  zadłużającym się społeczeństwem w Europie – czytamy w Polityce.

Uwierzyliśmy, że martwić się należy jedynie małymi długami; wielkie są problemem kredytodawcy. hen

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl