Inż. Paweł Centkowski, Srebrny Inżynier 2017 - kategoria „Jakość”


24-02-2018 17:09:33

Rewolucja Przemysłowa 4.0 rozgrywa się na naszych oczach. Pracuję w sanatorium, wielkim polem do działania nowej technologii jest więc zastosowanie robotów w rehabilitacji pacjentów. Roboty i manipulatory rehabilitacyjne wykorzystuje się do ćwiczeń usprawniających, służą także jako pomoc osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu podstawowych czynności.

W coraz większym stopniu także mają zastosowanie interakcyjne roboty pomocnicze wyposażone w wyspecjalizowane urządzenia, aparaty i czujniki, które są zdolne do wyczuwania otoczenia i spełniania skomplikowanych zadań w domu lub nawet pracy.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz niedobór kadr medycznych, rozwój robotyki rehabilitacyjnej wydaje się jedną z możliwych alternatyw. Roboty zapewniają wymaganą precyzję oraz powtarzalność ćwiczeń, a często są tańsze niż metody tradycyjne: mogą pracować niemal bez przerwy, ich niezawodność jest wysoka. W wielu zastosowaniach odciążają personel medyczny, a jednocześnie zapewniają podobną jakość terapii.

Oczywiście roboty rehabilitacyjne na pewno nie rozwiążą wszystkich problemów, nie zastąpią wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutów, mogą jednak skutecznie ich wesprzeć oraz zwiększyć efektywność rehabilitacji. Zawsze pozostaną przypadki, w których ręka i doświadczenie terapeuty są najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem. Warto zatem rozważyć szersze wykorzystanie takich robotów oraz rozpocząć już dziś przygotowanie personelu medycznego.

W czasie wolnym, poza poszerzaniem wiedzy z informatyki i elektroniki, pochylam się nad literaturą piękną. Od młodości interesuje mnie głównie szeroko pojęta fantastyka. Ponadto chętnie spędzam aktywnie czas z rodziną.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl