Mgr inż. Anna Stokłosa, Srebrny Inżynier 2017 - kategoria „Zarządzanie”


24-02-2018 17:18:02

Projektowanie architektoniczne przechodzi dzisiaj szybką transformację spowodowaną rozwojem technologii informacyjnych i internetowych. Proces projektowania i budowy zmienił się niewyobrażalnie. Przed architektami pojawiają się nowe wyzwania projektowe. Współczesne narzędzia projektowania i wykonywania budynków oraz narzędzia, których powstanie przewidywane jest w niedalekiej przyszłości, dają szansę na dynamiczne dopasowanie projektu do zmieniających się warunków, nawet podczas budowy. Architekt jest więc dzisiaj w pewnym sensie rzemieślnikiem cyfrowym. Skomputeryzowany proces projektowania nie tylko zmienia charakter pracy projektantów, ale również otwiera naszym klientom możliwość uczestniczenia w procesie projektowania.

Zautomatyzowanie i zrobotyzowanie środowiska zmieniło współczesną architekturę. Dzięki nowym technologiom bezwładna dotychczas bryła zostaje wzbogacona w sensory, akumulatory, procesory zmieniające wygląd, charakter i funkcjonalność budynku. W przyszłości cyfryzacja sprawi, że nasze miasta i mieszkania staną się przestrzenią reagującą na zmieniające się warunki zewnętrzne i potrzeby użytkowników. Wraz z siostrami prowadzę hotel i spa w Krakowie. Stosując specjalną konfigurację systemu, planujemy przekształcenie telewizji hotelowej w urządzenie dwukierunkowej komunikacji. Chcemy mieć możliwość nawiązania interakcji na każdym etapie pobytu gościa w naszym hotelu, dzięki czemu będzie miał on możliwość samodzielnej rezerwacji usługi spa, stolika w restauracji czy też oceny hotelu.

Muszę jednak przyznać, iż pomimo niewątpliwej pomocy urządzeń i programów cyfrowych w mojej pracy, tęsknię za szkicami odręcznymi i manualną pracą projektową, dlatego w wolnych chwilach z chęcią maluję i szkicuję.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl