Józef Sztorc, Srebrny Inżynier 2017 - kategoria „Menedżer”


24-02-2018 17:19:18

Moja rodzina i ja jesteśmy głównymi właścicielami trzech firm. Tarel oraz Hortino produkują w południowo-wschodniej części Polski, a trzecia – Polam Nakło – ma siedzibę w województwie kujawsko-pomorskim.

Uważam, że bez informatyzacji i cyfryzacji – dwóch elementów ze sobą współpracujących –byłoby nam ciężko funkcjonować.

Zaskoczę zapewne czytelników Przeglądu Technicznego, bo o problematyce cyfryzacji opowiem na przykładzie spółki HORTINO Leżajsk, przetwarzającej płody rolne. Cyfryzacja pozwala nam nie tylko doskonalić proces produkcji, ale ma bezpośredni wpływ na jakość przetworzonych wyrobów, które oferujemy konsumentom. A oto konkrety.

W ZPOW Hortino Leżajsk zastosowaliśmy na liniach produkcyjnych sortowniki optyczne, których zadaniem jest sortowanie owoców i warzyw jako surowca do mrożenia. Jeden sortownik zastępuje pracę ok. 40- 50 pracowników w ciągu doby, a jednocześnie jest urządzeniem niezawodnym i nieomylnym. Takie sortowanie sortownikami jest dużo lepiej wykonane niż przez oko i rękę pracownika. Główne wyposażenie linii sortującej to: kamery wysokiej rozdzielczości RGB, podświetlacze LED wysokiej intensywności, szybkie działka powietrzne, komputer, moduł kamer RGB z pełnym zakresem kolorów i kształtów, kamery podczerwone SWIR, system pulsujących diod oraz moduł sortowania kształtu i system PAX umożliwiający zdalne kontrole, do których podstawione jest kilka maszyn sortujących.

Tego typu sortowniki stosujemy na wszystkich ciągach technologicznych. Ich zastosowanie uprościło i unowocześniło proces produkcji, obniżyło koszty i znacząco poprawiło jakość oferowanych produktów.

                                                                                                                                               

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl