Mgr inż. Bronisław Puczel, Wyróżniony Inżynier 2017


24-02-2018 17:23:56

Cyfryzacja to bardzo dynamicznie rozwijająca się część rolnictwa, dotycząca wszystkich jego elementów. Od tego roku wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą składane wyłącznie drogą elektroniczną,co sprawia, iż wszyscy rolnicy zetkną się z cyfryzacją. Coraz więcej maszyn wyposażonych jest w komputery, które nie tylko kontrolują pracę, ale i dobierają optymalne parametry. System GPS w ciągnikach i maszynach samobieżnych eliminuje do minimum liczbę przejazdów i nakładania się pasów roboczych narzędzi; w opryskiwaczach zamykanie lub otwieranie końcówek pozwala na opryski tylko na polu (nawet o nieregularnym kształcie) i bez nakładania się. Pojawiły się pierwsze ciągniki, które mogą pracować bez operatora dzięki systemowi GPS.

To również możliwość kontrolowania za pomocą komputera czy nawet telefonu komórkowego mikroklimatu w budynkach inwentarskich i szklarniach. W oborach, gdzie są tzw. „roboty udojowe”, kontrola wydajności prowadzona jest z każdej ćwiartki wymienia indywidualnie dla każdej sztuki i na tej postawie ustawiane są dawki pokarmowe. W hydroponicznych uprawach w szklarniach to komputer steruje dozowaniem składników pokarmowych dla roślin.

Nowoczesne technologie są dzisiaj drogie i przez to nie dla wszystkich dostępne, należy się jednak spodziewać, że nowoczesne rozwiązania będą taniały. Każde gospodarstwo powinno mieć dostęp do internetu, by nie dopuścić do tzw. wykluczenia elektronicznego. Cyfryzacja wchodzi do rolnictwa „lawinowo” i trudno sobie wyobrazić, co będzie za 10 lat. Należy jednak sobie zdawać sprawę, iż cyfryzacja niesie z sobą nowe zagrożenia. Razem z cyfryzacją rozwija się cyberprzestępczość. Szczególnie duże zakłady produkujące żywność muszą jak nigdy wcześniej być zabezpieczone i uodpornione na ataki cyberprzestępców.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl