Mgr inż. Piotr Zatoń, Młody Inżynier 2017


24-02-2018 17:33:20

Cyfryzacja i robotyzacja, które są miernikiem poziomu konkurencyjności, oprócz kompetencji wymagają dużych nakładów finansowych. Przy światowej konkurencji oraz niesamowitej robotyzacji krajów azjatyckich powinniśmy jak najszybciej zacząć inwestować w szeroko pojętą robotyzację. Sądzę jednak, że bez wsparcia państwa w dotowaniu sektora prywatnego w celu poprawy wydajności i jakości zakładów, sami nie jesteśmy w stanie tak szybko i prężnie zmienić naszego przemysłu na w pełni cyfrowy, gdyż w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi technicznie, zwłaszcza azjatyckimi (Japonia, Korea Południowa, Chiny), robotyzacja i cyfryzacja w naszym kraju są słabo rozwinięte. W Korei na 10 tys. pracowników przypada ok. 500 robotów. Prace nad cyfryzacją powinny być zadaniem priorytetowym dla polskiej gospodarki.

Razem z ojcem już kilka lat temu podjęliśmy decyzję o inwestowaniu w nowe technologie i obecnie dysponujemy jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych w Polsce. Możemy się również poszczycić jednymi z najszybszych maszyn obróbczych, które stworzyliśmy od początku do końca według własnego pomysłu. Dzięki tym doświadczeniom produkujemy dziś również maszyny szlifierskie dla odlewnictwa. W tym roku planujemy zaprezentować linię produkcyjną, która – mam nadzieję – zrewolucjonizuje polski przemysł odlewniczy.

Wolny czas uwielbiam spędzać w Bułgarii i w górach Beskidu Śląskiego, lubię grać w tenisa, jeździć na nartach, żeglować oraz latać na szybowcach. Uczę się gry na gitarze, jestem zapalonym modelarzem. W przyszłości chciałbym zdobyć chociaż jeden ze szczytów „Korony Ziemi”. Najprawdopodobniej będzie to Mont Blanc, ponieważ jest najbliżej i jest najlepszą górą na początek.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl