Wydarzenia


24-02-2018 19:18:55

Teslą przez galaktykę?

6 lutego z kosmodromu amerykańskiej agencji kosmicznej NASA na przylądku Canaveral wystartowała rakieta Falcon Heavy, skonstruowana w SpaceX Elona Muska. Po wyniesieniu rakiety dwa człony (pomocnicze bustery) powróciły na Ziemię, pierwszemu członowi rakiety niestety nie udało się osiąść na platformie i runął do oceanu. Bezpieczny powrót elementów po spełnieniu misji jest bardzo istotny, ponieważ umożliwia wielokrotne wysyłanie kapsuły lub satelity, pozwalając w przyszłości obniżyć koszty podróży kosmicznych. Falcon, który na pokładzie  ma czerwoną Teslę Roadster z manekinem za kierownicą, zmierza teraz w kierunku Marsa, a po sześciu miesiącach ma się udać dalej, w głąb Układu Słonecznego.

Do sukcesu SpaceX przyczynił się również Polak, specjalizujący się w tworzeniu systemów sterowania Tomasz Czajka, który od ośmiu lat pracuje w firmie Elona Muska. Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który przed laty dał się poznać jako zwycięzca konkursów TopCoder, uznawany jest dziś za jednego z najlepszych informatyków na świecie. if

NCBR z NCN

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Narodowe Centrum Nauki, agencje wykonawcze resortu nauki i szkolnictwa wyższego, podpisały porozumienie o współpracy.

- To kolejny krok na drodze doskonalenia mechanizmów wsparcia, z których skorzysta polska nauka i gospodarka – powiedział  Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obie agencje już ze sobą współpracują. Przykładem jest program TANGO, w którego dwóch konkursach (2013 i 2015) 76 projektów otrzymało dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 64 mln zł. Trzecia edycja – z budżetem 40 mln zł – zostanie ogłoszona pod koniec marca.

Podpisane porozumienie zapewni wspólne instrumenty finansowania i wsparcie przy realizacji wspólnych projektów badawczych. boj.

Świat kwantów w komiksie

Wybitny fizyk, członek francuskiej Akademii Nauk Thibaut Damour, odznaczony m.in. Medalem Einsteina (na co dzień zajmujący się czarnymi dziurami, pulsarami, falami grawitacyjnymi i kosmologią), napisał komiks wyjaśniający mechanikę kwantową. Fizyka kwantowa jest zbyt ciekawa, by zamknąć ją w naukowej wieży z kości słoniowej. Bob (narrator) i jego pies Rick wyjaśniają nam problemy, którymi zajmowali się, znajdując nieprawdopodobne rozwiązania, Planck, Einstein, Heisenberg, Schrödinger, Bohr, Everett.

Komiks ma 168 stron. Może ktoś przetłumaczy i wyda go w języku polskim? Tym bardziej, że otrzymał tytuł najlepszej książki popularnonaukowej roku 2017. Zilustrował ją znany francuski grafik komiksowy Mathieu Buriat. jt

Karetka na dachu

Do nowopowstającego Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu dostarczono symulator karetki, który zainstalowano w tzw. strefie przedszpitalnej, mieszczącej się na… 5. piętrze budynku. Dźwig podniósł 3-tonowy ambulans na wysokość 25 m, a następne opuścił przez przygotowany otwór w dachu.

Ambulans, choć bez silnika i skrzyni biegów, ma pełne wyposażenie medyczne i symulator pacjenta, który – symulując m.in. wypadki czy nagłe zatrzymanie akcji serca – będzie wykorzystywany w nauce przyszłych ratowników medycznym zabiegów ratowniczych. Czynności wykonywane przez studentów będą nagrywane. Wyposażanie pomieszczeń Centrum rozpocznie się wiosną, a jego otwarcie planowane jest 1 października br. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl