Efekty-defekty


24-02-2018 19:44:05

ochrona zdrowia w Polsce w ponad jednej czwartej opiera się na seniorach. Z najnowszego raportu GUS dowiadujemy się, że leczy nas dzisiaj 35 720 lekarzy powyżej 60. roku życia, co stanowi już 26% wszystkich lekarzy z uprawnieniami do wykonywania zawodu. Do tego w latach 2005-2015 prawie o jedną trzecią zmniejszyła się liczba lekarzy w przedziale wiekowym 35-44 lata, za to aż o trzy czwarte wzrosła liczba lekarzy w wieku 55-64 lata.

I jak lekarz sam ma się leczyć, gdy geriatrów u nas na lekarstwo?

wielkie koncerny chwalą się spełnianiem rygorystycznych norm ekologicznych. Jak czytamy na portalu next.gazeta.pl, producenci są nagradzani tzw. „złotymi certyfikatami” za to, że ich sprzęt ma wyższą klasę energetyczną, ale nikogo już nie interesuje, że praktycznie nie da się go naprawić i za 2-3 lata zmieni się w bezwartościową kupę złomu. Jednym ze sposobów na skracanie życia produktów jest stosowanie niewymiennych baterii, niestandardowych śrub, które wymagają specjalnego śrubokrętu, a także nieuzasadnione przylutowanie podzespołów do płyty głównej urządzenia. W rezultacie co roku produkuje się blisko 50 mln t elektrośmieci.

Za to z roku na rok mamy śmieci coraz nowocześniejsze.

polskie firmy gorączkowo walczą o ukraińskich pracowników. Jednak, jak wyjaśnia Gazeta Wyborcza, dzieje się tak nie tylko dlatego, że można im mało płacić, lecz dlatego, że można na nich dużo zarobić, sprzedając im konta bankowe, numer telefonu, kursy prawa jazdy, komórki, suplementy diety... Gra idzie o naprawdę duże pieniądze, ponieważ jak podaje GUS, od stycznia do końca września zeszłego roku Ukraińcy zostawili w polskich sklepach i usługach ok. 2 mld zł.

Klient nasz pracownik!

pracownicy będą mieć wolne niedziele, ale za to będzie ich można zmusić do pracy w dni świąteczne. Dziennik Gazeta Prawna opisuje paradoksalny skutek wejścia w życie przepisów ograniczających handel w niedziele. Otóż jeśli właściciel będzie chciał otworzyć kwiaciarnię, kiosk, sklep z pamiątkami lub dewocjonaliami, cukiernię, lodziarnię, placówkę handlową na dworcu lub w hotelu w 13 dotychczas wolnych ustawowo dniach świątecznych, może teraz zobowiązać swoich pracowników do przyjścia do pracy.

Nawet jeśli spór o wyższość Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem wciąż pozostaje nierozstrzygnięty, dzięki naszym posłom wiemy, o ileż cenniejsza jest niedziela niż jakieś tam święto państwowe.

znikają plaże i całe wyspy – czytamy w Gazecie Wyborczej. Powodem jest gwałtownie rosnący popyt na najważniejszy po wodzie surowiec świata, czyli piasek. Zapotrzebowanie uaktywniło świat przestępczy. Giną setki ludzi, piaskowe mafie działają w Wietnamie i Indiach, na Jamajce ktoś ukradł całą plażą, a w Maroku mafia piaskowa ustępuje tylko narkotykowej. Na kilometr autostrady zużywa się 30 tys. t piasku, potrzeba go do budowy hoteli. Nawet miasta stawiane na pustyni importują piasek, bo pustynny ma zbyt okrągłe ziarna i się nie lepi.

I po co nam było z piaskownicy wyrastać?

poważne zarzuty wobec programu Kaspersky nie przeszkadzają polskiej administracji kupować licencje na antywirusa, o którym coraz częściej pisze się, że jest narzędziem rosyjskiej inwigilacji – informuje Newsweek. Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA nałożył całkowity zakaz korzystania z oprogramowania podległym mu resortom, tymczasem w Polsce program wciąż obsługuje kilkaset stanowisk, m.in. w MSW oraz w Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, któremu podlega system eZdrowie.

Zdrowo i na potęgę zwalczymy wirusy.

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl