Co pan na to, inżynierze? Lasy w mieście


07-04-2018 19:45:59

Z okazji obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Lasów odbyła się w siedzibie PAP w Warszawie konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceministra środowiska Sławomira Mazurka oraz dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Lasy i zrównoważone miasta”.

***

21 marca to okazja do uświadomienia, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych. Mówiono o tym na przykładzie Warszawy, która ma „za miedzą” Kampinoski Park Narodowy, powiększający powierzchnię dzięki wykupom gruntów. Stolicę otaczają świetnie zorganizowane leśne kompleksy promocyjne, a Nadleśnictwo Chojnów, wsparte przez Centrum Informacji Lasów Państwowych, jest organizatorem biegów rekreacyjnych po wytyczonych trasach dla dorosłych i dzieci. Każde podwarszawskie nadleśnictwo dysponuje infrastrukturą do racjonalnego wypoczynku i edukacji.

***

Andrzej Konieczny poinformował, że lesiste są nawet miasta uchodzące wręcz za przemysłowe, np. Katowice, gdzie aż 60% powierzchni stanowią lasy. Ponadto lasów w Polsce ciągle przybywa. Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic zajmowały one zaledwie 20% terytorium Polski, a obecnie ten wskaźnik zbliża się do 30%. Rosnące wokół miast lasy stanowią zielone płuca dla ich mieszkańców i przyczyniają się do poprawy życia w aglomeracjach.

Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld mieszkańców globu, czyli 70% populacji. Otoczenie aglomeracji lasami ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzkości. Cenne jest także zadrzewianie samych miast.

Henryk Piekut

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl