Giełda wynalazków i projektów. Automaty na każdą okazję


07-04-2018 20:06:40

Objawem rosnącego znaczenia automatyki w Polsce jest stały rozwój Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie. W 2011 r. w jego składzie znalazł się m.in. toruński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów. Dziś PIAP obejmuje całe spektrum zastosowań automatyki i urządzeń pomiarowych.

W ostatnich latach szczególną popularność zapewniło Instytutowi niezwykle intensywne zaangażowanie w projektowanie i konstrukcję robotów mobilnych, zwłaszcza dla służb specjalnych i wojska. Takie nazwy jak: „Inspektor", „Expert", „Scout", „Ibis, „Gryf" czy „Feniks" stały się najlepszą wizytówką możliwości Instytutu. Ale na międzynarodowych wystawach wynalazków święcą tryumfy także inne rozwiązania, dzięki czemu PIAP jest obecnie jednym z najczęściej nagradzanych polskich ośrodków badawczych. Są to zawsze patenty wychodzące naprzeciw obecnym potrzebom przemysłu.

Pociąg bez tajemnic

W 2017 r. nagradzano m.in. Tachograf kolejowy TC-XXXP, mierzący i rejestrujący prędkości z dokładnością 0,1 km/h. Jest to rejestrator mierzący przebytą drogę, pozycję geograficzną oraz odbierający sygnały cyfrowe i analogowe różnych urządzeń pociągu. Co ważne, tachograf rejestruje dane ze 100 dni, zawiera moduły diagnostyczne od razu oceniające sprawność podzespołów, a zwłaszcza zapewnia zdalny odczyt parametrów pracy. Jest to niewątpliwie krok w kierunku większego bezpieczeństwa ruchu kolejowego. W ten sposób wiele funkcji zgromadzono w jednym, uniwersalnym urządzeniu.

3D prawie domowa

Sektor produkcji drukarek 3D to nowa specjalność przyciągająca uwagę wielu producentów. Na ten rynek wszedł także Instytut z nową drukarką przemysłową FORIND 500, obsługującą dowolne materiały modelowe i podporowe (czyli pokrywające i konstrukcyjne), których temperatura przetłaczania nie przekracza 400°C. Komora robocza 450x450x500 mm pozwala na produkcję elementów średniej wielkości. Zaletą jest możliwość zróżnicowanej produkcji, tzn. takiej, w której w jednym procesie wytwarza się części o różnej geometrii. Polimery termoplastyczne podawane są do drukarki w postaci pojedynczych włókien o średnicy 1,5-1,8mm. Urządzenie może pracować zarówno w fabryce, warsztacie wytwórczym, jak i w biurze konstrukcyjnym. Oczywistym zastosowaniem tego urządzenia jest wirtualne i szybkie prototypowanie. Maszyna jest kompletna; zawiera komory zasobnikowe na filament, automatyczny system czyszczenia dyszy, komputer wewnętrzny do przygotowania modelu do wydruku.

Złoto ze śmietnika

Jeżeli zagadnienie recyclingu urządzeń elektronicznych jest dziś ważne z powodu wielkiej ilości zużytego sprzętu, to PIAP ma już kompletną technologię odzysku metali z takiego sprzętu przy użyciu reaktora plazmowego. Produktami są: metaliczny stop zawierający wytopione metale (wraz ze szlachetnymi), zwitryfikowany żużel oraz ciepło. Stop zawiera 65-90% miedzi, a także cynę, ołów, srebro, złoto, pallad. Zużycie energii wynosi 2 kWh/kg odpadów. Na demonstratorze działającym w Instytucie można obejrzeć działającą instalację.

Automat - demolka

Zupełną nowością jest urządzenie związane z cyklem prac nad robotami mobilnymi, czyli PIAP Multistriker dla jednostek pirotechnicznych, uderzeniowych czy inżynieryjnych. Jeżeli chcemy coś gwałtownie zniszczyć, nie narażając siebie ani otoczenia na niebezpieczeństwo, korzystamy z urządzenia, które można ustawić ręcznie na miejscu, po czym uruchomić je zdalnie lub naprowadzić na miejsce robota z Multistrikerem. Tłok roboczy uderza z potężną energią dzięki użyciu eksplodującego naboju. Można w ten sposób robić dziury w twardych materiałach, przebijać opony i niszczyć zawiasy, przecinać metalowe pręty, druty, łańcuchy i rurki, a nawet inicjować wybuchy ładunków nie reagujących na zapalniki elektryczne. Urządzenie można zaopatrzyć w rozmaite końcówki, także nożyce, noże i cęgi.

Oprócz wymienionych tu urządzeń na wystawach w latach 2016-2017 nagradzano także Taktycznego Robota Miotanego TRM (nie przestał przypominać zabawki, ale dalej się rozwija i oddaje znaczne usługi podczas inspekcji samolotów i małych pomieszczeń) oraz robota PIAP FENIX, nadzianego elektroniką wszędobylskiego „pająka", zwłaszcza do pracy w trudnym terenie, dobrze służącego jednostkom specjalnym. Te mobile gościły już kilkakrotnie na naszych łamach.

jaz.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl