Wynalazki na nowe 100-lecie


30-04-2018 12:09:12

Po raz 24 spotkaliśmy się na miłej uroczystości - Giełdzie Wynalazków Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów otwartej 22 marca 2018 r. Jak zwykle była okazja do wyróżnienia najlepszych, którzy odnieśli sukcesy na wystawach światowych w latach 2016-2017, co łączyło sie z wystawą medalowych prac. Tego roku patronat nad Giełdą objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Dotychczasowe giełdy odbywały się w różnych miejscach, m.in. w Muzeum Techniki NOT i w Centrum Nauki Kopernik. Tym razem uroczystość miała miejsce w nie mniej godnych i właściwych progach Warszawskiego Domu Technika NOT. Grono twórców powitali i gratulacje złożyli m.in. Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak - Radziejowska, Prezes FSNT-NOT Ewa Mańkiewicz -Cudny, Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak, Prezes SPWiR Michał Szota oraz gospodarz WDT Jerzy Rożek. Obecni też byli Leszek Rafalski - Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBiR-u, władz Federacji NOT. Jednym z gości honorowych był wybitny innowator, autor 150 patentów Stanisław Szczepaniak.

100 lat Niepodległości i ...patentów

W trakcie powitania Prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny zwróciła uwagę na ponad stuletnie tradycje Domu Technika w krzewieniu nowoczesnej techniki i innowacji. Tak więc wynalazcy w pewnym sensie wracają do źródeł, co ma wymiar symboliczny w roku 100- lecia Niepodległości. O tej rocznicy wspominała też Prezes Alicja Adamczak; jednym z ważnych momentów w 1918 r. było powołanie polskiego Urzędu Patentowego, który dziś notuje ożywienie wynalazczości w Polsce. Według rankingu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej jesteśmy na dobrej, 17 pozycji na świecie pod względem liczby zgłoszeń. Pani Prezes wyraziła nadzieję, że ten ruch będzie jeszcze silniejszy, na miarę potencjału ludnościowego i przemysłowego Polski. Zwłaszcza widać rosnącą aktywność pań - w czołówce nagrodzonych jest 5 kobiet. 

Liderzy

Na giełdzie pojawiły się 104 wynalazki. Zdobywcy złotych i platynowych medali otrzymali nagrodę i dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina za „wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w latach 2016–2017”.Jak zwykle ogromna większość pochodzi z instytutów badawczych. Znaczyłoby to, ze twórcy z firm prywatnych sami zabiegają o promocję lub się o nią nie starają preferując rozwiązania o mniejszej skali, dokładnie adresowane, albo przeznaczone do własnego zastosowania. Zjawisko to było wyraźnie widoczne w firmach korzystających ze wsparcia Centrum Innowacyjności NOT.

Zdecydowanym liderem od lat już jest Instytut Nafty i Gazu (14 nagrodzonych wynalazków), który przy tym nie ma problemu z wdrożeniami, bo potężni kontrahenci natychmiast je wprowadzają w życie. Wiadomo, że zarówno przemysł rafineryjny jak i PGNiG są w czołówce inwestycji innowacyjnych. Na drugim miejscu plasuje się nieoczekiwanie Politechnika Częstochowska (11 rozwiązań), głównie dzięki całej serii wynalazków związanych z technologiami obróbki i aplikacji tytanu zwłaszcza do celów protetyki medycznej. W czołówce jest też Politechnika Łódzka (9 nagrodzonych wynalazków - głównie kompozyty celulozowe i technika medyczna) i Krakowska (8), w której nastąpiła istna inwazja pań; większość nagród zdobyły zespoły złożone z kobiet. Niektóre z nich startowały już z powodzeniem w Konkursie Wynalazczyni 2017). Jak zwykle mocno trzymają się Wojskowa Akademia Techniczna, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych. Ranking ten nie określa ciężaru gatunkowego poszczególnych rozwiązań. Tu ilość nie przechodzi w jakość i równie mocne innowacyjnie mogą okazać się ośrodki prezentujące pojedyncze rozwiązania, których również nie brakowało.

Młodzież coraz aktywniejsza

Osobną, ale bardzo obiecującą grupę stanowią szkoły, które udowadniają, że mogą się mierzyć pod względem pomysłowości uczniów i pracy dydaktycznej z ośrodkami badawczymi. Wielu uczniów - innowatorów zaczynało przy wspomaganiu stowarzyszeń naukowo-technicznych i na wystawach w WDT. Dziś odnoszą sukcesy już nie tylko w młodzieżowych konkursach organizowanych przez FSNT NOT. Imponujący jest dorobek zwłaszcza Zespołu Szkół nr. 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Dołącza Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Szkół równie aktywnych w pobudzaniu innowacyjności jest znacznie więcej. Nie tak ważne jest to, czy zdobywają medale na wystawach, jak udane wchodzenie ich rozwiązań w obieg gospodarczy, a więc patentowanie i znalezienie partnerów przemysłowych. Wówczas dopiero uczniowie będą mogli odczuć prawdziwą siłę myśli wynalazczej. Widać jednak, że wynalazczość młodzieżowa jest ciągle na początku drogi rozwoju. Musimy jeszcze poczekać na sytuacje znane z niektórych innych państw, gdzie młodzieżowe pomysły, zwłaszcza w aplikacjach oprogramowania i elektronice traktuje się poważnie i często dochodzą do poważnych sukcesów rynkowych i biznesowych.

W części nieoficjalnej otwarcia była okazja do wysłuchania duetu muzycznego Duoamor Agnieszki i Andrzeja Socha z Gdyni, który wspaniale wykonał wiązankę popularnych melodii z różnych stron świata.

jaz.

Liderzy innowacji w towarzystwie prezesa SPWiR, prof. Michała Szoty (z lewej)

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl