Efekty-defekty


30-04-2018 15:03:51

FIRMA z Łazisk Górnych sprzedaje elektronikę do Japonii – czytamy w Innpoland.pl- Wilk Elektronik produkuje pamięci RAM, dyski do komputerów i pendrive’y. Jest jedynym takim producentem w Europie. Właściciel Wiesław Wilk, stworzył zakład od podstaw za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kupił linię produkcyjną od podupadającej firmy irlandzkiej za niecały milion dolarów. (…) Dziś Wilk Elektronik zarabia ok. 200 mln dolarów rocznie.

Nie znaczy to bynajmniej, że już jesteśmy drugą Japonią. Wiele zdarzeń, które miały miejsce ostatnio lokuje nas raczej bliżej Gwatemali.

BATALIA o wolne niedziele dla pracowników handlu zakończyła się powodzeniem, co otwiera możliwość rozpoczęcia batalii o wolne niedziele dla pracowników inspekcji handlowych.

PO WOLNYCH od handlu niedzielach są już następne, odciążające ludzi od pracy, pomysły. Jak poinformował portal gazetaprawna.pl, Komisja ds. Petycji skierowała pytanie do Rady Ministrów w sprawie ewentualnego wolnego w Wielki Piątek. Zdaniem posła PIS Grzegorza Wojciechowskiego to najważniejszy dzień w roku nie tylko dla ludzi wierzących. Ważniejszy nawet niż święto Trzech Króli, 1 Maja, czy jakiekolwiek święto państwowe.

Problem jednak w tym, że jeśli piątek uczynimy dniem wolnym to poniedziałek z powrotem stać się może dniem bezmięsnym.

BRZYDZIMY SIĘ komunizmem, mierzi nas PRL… a jednak gdy przychodzi co do czego trudno się całkowicie odciąć od tamtej przeszłości. I tak oto - zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości …i jaki pomysł na jej uczczenie - ano wypisz wymaluj gomułkowski. Jak niegdyś tysiąc szkół na tysiąclecie tak obecnie 100 muzeów na 100 lecie. Trudno przewidzieć w którą stronę powieje wiatr historii, gdy w klasie politycznej zmniejszy się udział historyków, ale biorąc pod uwagę w jakim kierunku idą zainteresowania Polaków, można z dużą dozą prawdopodobieństwa prognozować, że pięćdziesięciolecie obalenia komunizmu uczcimy budową pięćdziesięciu schronisk dla bezpańskich psów.

REPARACJE wojenne są tym za czasów obecnej koalicji, czym za czasów koalicji PO-PSL był gaz z łupków. Wysokość reparacji mozolnie liczy komisja na czele z posłem Arkadiuszem Mularczykiem. Kłopot w tym, że Niemcy w tej sprawie uparcie milczą i jasno dają do zrozumienia, że nie zamierzają podjąć tematu. Nie uchylił się natomiast Michał Ogórek stawiając pytanie uściślające nasze żądania, dotyczące kwestii ziem, które dostaliśmy po Niemcach jako, trochę niechcianą, rekompensatę za utracone tereny na Wschodzie. Czy mianowicie - pyta Ogórek- Niemcy mają nam zapłacić także za straty, które sami sobie wyrządzili na tych ziemiach. Tym bardziej, że potem spotykały nas tam różne katastrofy. Była nią choćby katastrofalna powódź we Wrocławiu w końcówce lat 90, spowodowana tym, że planiści – nie uprzedzeni - zbudowali osiedle bloków mieszkalnych na terenach zalewowych Odry.

SERCE rośnie patrząc na strony gazet.- „Wrocławska restauracja najpiękniejsza na świecie; Polski producent odzieży LPP S.A. podbija Europę; Młodzi przedsiębiorcy z Warszawy stworzyli własną markę zegarków; Najsłynniejszy polski hodowca tulipanów pokonał Holendrów; Polska znalazła się na trzecim miejscu w rankingu US News najatrakcyjniejszych krajów do inwestowania…” Czy to już sukces czy jeszcze tylko propaganda sukcesu ?

MŁODZIEŻ na każdym etapie jest przyszłością narodu i z nią są zwykle związane nadzieje na lepszą przyszłość. Licząc na nią kolejne rządy planują np. budżety z solidnym deficytem… bo ona przyjdzie i wyru…! Na ile są to nadzieje uzasadnione pokazuje Krajowy Rejestr Długów publikując dane na temat zadłużenia młodych. I tak Polacy w wieku 18-25 lat mają 535 mln zł długu, na który składają się niespłacone pożyczki, nieuregulowane rachunki za telefon, niezapłacone mandaty za przejazd na gapę… Dług ten systematycznie rośnie co świadczy, że niedaleko pada jabłko od jabłoni…czyli pokolenie młode od starych planistów. hen.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl