Kreatywność z pasją


01-06-2018 16:04:30

Łódź i okolice kojarzyły się przez dwa wieki z przemysłem lekkim. Ten pokazany w „Ziemi obiecanej” przestał istnieć na skutek przemian po 1990 r. i procesu globalizacji. Przywrócić w tamtej postaci już się go nie da. W rejon Łodzi od ponad 20 lat – dzięki centrom handlowym firmy PTAK – ciągną jednak po ubiory krajowi i zagraniczni kupcy oraz zwykli obywatele. Zanim odwiedziłem takie Centrum w Rzgowie, przypuszczałem, że ubiera się ich tam w importowane produkty z Azji.

Tymczasem najbardziej widoczną marką Centrum PTAK w Rzgowie jest wywodząca się z Sieradza ADIKA Collection. Nieodparte wizualne wrażenie robią nie tylko mieniące się kolorami damskich strojów wystawy, ale także reklamy oraz mnóstwo toreb noszonych przez klientów ogromnego Centrum. Twórcą i prezesem firmy ADIKA Collection jest Paweł Pawlak, z wykształcenia psycholog, którego pasją jest upiększanie ubiorem pań. Początkowo ubierał Polki, z czasem mieszkanki krajów za naszą wschodnią granicą, a obecnie jego stroje noszą kobiety z całego świata, od odległych, gorących wysp karaibskich po chłodną Islandię. Sprzedaż prowadzi na różne sposoby, wykorzystując także najnowsze kanały (internet, Facebook itp.).

Stworzona przez rodzinę

Paweł Pawlak podkreśla, że pasją tworzenia strojów dla pań zaraziła go siostra Elżbieta, pokazując, jak mając maszynę do szycia i talent, można stworzyć coś, co podoba się ludziom i jeszcze będą chcieli za to zapłacić. Pierwsze trzy maszyny do szycia zakupili w połowie lat 90.  Z czasem twórczego wsparcia siostrze Elżbiecie zaczęła udzielać jego żona Beata, i robi to nadal. Nie do przecenienia wkład wniósł do firmy ich bardzo mały wówczas syn Adrian. Gdy firma była już na tyle silna, aby stała się marką, zadano mu pytanie, czyja ona będzie. Chciał odpowiedzieć – Adriana, a wyszło mu – „Adika” (tak siebie nazywał). I ta nadana przez dziecko nazwa okazała się strzałem w dziesiątkę, nazwą przyciągającą klientów. Od kilku lat Adika jest światową marką. Rokiem przełomowym był 2015 r., gdy produkty ze znakiem Adika wyróżniono prestiżową statuetką „Złoty manekin”. W tym samym czasie przyznano wiele innych nagród, m in. I nagrodę Anny Fendi na Festiwalu polskich producentów mody, „Mazowiecki Laur Przedsiębiorczości” czy I nagrodę na „Fast Fashion” Międzynarodowych Targach Mody Ptak Fashion.

Obecnie firma używa kilkadziesiąt maszyn do szycia, przy których pracuje ponad 30 szwaczek. Nie wykonują pracy nudnej i powtarzalnej, bo projektantki z rodziny Pawła Pawlaka – siostra i żona – swoimi krojami wyprzedzają modę, często ją kreują, o czym świadczą kolejne nagrody zdobywane na pokazach w kraju i za granicą.

Prezes nie tylko od reprezentacji

Prezesa firmy też czasami pociąga projektowanie, ale koncentruje się głównie na poszukiwaniu i zakupach atrakcyjnych tkanin. Jeździ po nie do azjatyckich wytwórców i nigdy nie kupuje tego, co najtańsze. Dla niego liczy się jakość tkanin i ich wzory.