Czujny anioł stróż


01-06-2018 16:19:30

Naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach skonstruowali monitor oddechu, dzięki któremu za pomocą tzw. transmisji rozgłoszeniowej można równocześnie u wielu osób kontrolować parametry oddechu, jego siłę i częstotliwość, a także puls, temperaturę, jakość snu oraz zmiany położenia ciała.

Urządzenie chroni niemowlęta zagrożone zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej – członkowie zespołu, w którym powstało urządzenie, państwo dr Paweł i dr Małgorzata Janik sami są rodzicami bliźniąt. Szybko jednak okazało się, że monitor można stosować u osób w każdym wieku. Pomoże więc dorosłym cierpiącym na przewlekłe choroby układu dróg oddechowych, takie jak POChP, astma oskrzelowa czy mukowiscydoza.

Urządzenie składa się z mocowanego na brzuchu okrągłego czujnika radiowego, który wykrywając drgania ściany unoszącego się w górę i w dół brzucha, przekazuje informacje o oddechu. Czujnik można włożyć pod pieluszkę lub u osoby dorosłej zaczepić o piżamę. Położenie śpiącej osoby – czy śpi na brzuchu, czy na plecach – monitorują czujniki inercyjne. Wydrukowana na drukarce 3D stacja bazowa w kształcie klepsydry odbiera i analizuje dane wysyłane przez sensory. Kiedy ruchy przepony są spokojne i miarowe, stacja bazowa pulsuje kolorowym światłem. Kiedy oddech słabnie, ustaje lub gwałtownie przyspiesza, włącza się alarm dźwiękowy. W ten sposób można jednocześnie obserwować wiele osób, bo każda ma przypisany inny kolor światła. Informacje o oddechu trafiają również do smartfonów, tabletów czy komputerów.

Każdy z modułów działa niezależnie, stacja bazowa podłączana jest do prądu za pośrednictwem zasilacza, dodatkowo jest wyposażona w akumulator umożliwiający pracę w trybie awaryjnym. Czujniki mają zasilanie akumulatorowe z ładowaniem indukcyjnym.

Oprogramowanie oraz design monitora (wzór przemysłowy chroniony w całej Unii Europejskiej), zaprojektował mgr inż. Michał Pielka, doktorant Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ, wyróżniony w konkursie „Student-Wynalazca” zorganizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Urządzenie jest przykładem udanego wzornictwa przemysłowego, wpisującego się w nurt tzw. organicznego designu. Wygląda jak elegancki gadżet i może być również używany jako lampka, ładowarka, budzik, wzmacniacz sygnału, a nawet monitor zanieczyszczenia powietrza pyłkami i alergenami.

W realizację projektu współfinansowanego z programu Inkubator Innowacyjności+ (MNiSW) zaangażowana jest spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o. if

 

 

 

 

 

 

 

 dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik i mgr inż. Michał Pielka

Zdjęcia: Julia Agnieszka Szymala, archiwum UŚ.

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl