XLIV Olimpiada Wiedzy Technicznej. Wysyp laureatów


25-06-2018 20:44:58

- Bardzo się cieszę, że swoim sukcesem możecie waszej mamie oddać hołd w dniu jej święta - tak laureatów XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej, organizowanej przez FSNT-NOT na podstawie umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, powitał w Warszawskiem Domu Technika red. Janusz M. Kowalski, prowadzący uroczystość z uśmiechem i werwą.

Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes FSNT-NOT, przypomniała historię wyjątkowego miejsca, jakim jest WDT dla wszystkich ludzi, którzy swoje życie poświecili twórczości technicznej. Podkreśliła rolę tego matecznika polskich inżynierów w organizacji spotkań czy konkursów. Pogratulowała laureatom, ich nauczycielom i szkołom oraz kolegom z Oddziałów NOT organizującym zawody okręgowe. – To co robicie, to nie tylko nauka, a później realizacja projektów czy zadań, ale także tworzenie nowego świata. Widzimy, jak dzięki technice on się zmienił. Nie zawsze na lepsze, ale to nie jest wina techniki, lecz naszych ułomności. Mam nadzieję, że większość z was wybierze drogę inżyniera. Niezależnie od tego, czy wybierzecie karierę naukową bądź przemysłowca, wdrażającego nowe technologie, podejmującego ważne decyzje związane z Przemysłem 4.0, życzę wam zadowolenia z pracy, która będzie dobrze wynagradzana, pozwalając na godne życie.

ZHP z NOT-em

Od lewej: ppof. Czesław Waszkiewicz, Ewa Mańkiewicz-Cudny, prof. Stanislaw Wincenciak i Marek Grzywacz

Janusz M. Kowalski, zastępca kierownika Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej od 1980 r., przypomniał jak 45 lat temu dr Zygmunt Kalisz, wówczas instruktor Katowickiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i pracownik naukowy Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego, przyszedł do Kwatery Głównej ZHP z pomysłem zorganizowania OWT. Pomysł podobał się, ale niezbędny był partner. Naturalnym była Naczelna Organizacja Techniczna. Jej prezesem był wówczas prof. inż. Janusz Tymowski, który objął funkcję przewodniczego Komitetu Głównego OWT.

Obecnie jest nim prorektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, który pod koniec swojego wystąpienia (fragmenty w ramce) zauważył, że w Olimpiadzie sukces odnoszą „kuźnie” prowadzone z pasją przez mających wiedzę nauczycieli. - Dobrze kształcić się w takiej szkole, bo uczniom daje większą szansę kontynuowania nauki niż inna. A nauczycielom daje satysfakcję zawodową.

Zawody centralne XLIV OWT odbyły się w Gdańsku, więc na uroczystości obecni byli Waldemar Cezary Zieliński, sekretarz i dyrektor Biura Pomorskiej Rady FSNT-NOT w Gdańsku oraz Paulina Orłowska, sekretarz Pomorskiego Komitetu Okręgowego OWT w Gdańsku. A także prof. Barbara Oderfeld-Nowak, córka prof. Jana Oderfelda, Honorowego Przewodniczącego OWT, z córką Martą Kozłowską. – Od początku Olimpiady prof. Oderfeld był jej filarem – zaznaczył prof. Wincenciak. – Często chłodził gorące głowy, pytając, czy proponowane zadanie będzie możliwe do rozwiązania przez ucznia. Pamiętam Go jako dbającego o jakość tych zadań, które też niemal od początku przygotowywałem, by były „zjadliwe” dla uczniów szkoły średniej.

Partnerami fundującymi nagrody laureatom i opiekunom byli: Urząd Patentowy RP, Wydawnictwo Naukowe PWN, WTB Consulting, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i Warszawski Dom Technika NOT oraz Barbara Oderfeld-Nowak i Joanna Legwant, była nauczycielka I LP w Chełmie, opiekunka wielu laureatów OWT. Prof. Wincenciak podziękował też Annie Falkowskiej, kierownicze organizacyjnej OWT, Januszowi M. Kowalskiemu i nieobecnemu dr. Pawłowi Fabjańskiemu, sekretarzowi naukowemu OWT, członkowi jury i długoletniemu kierownikowi zespołu autorów zadań grupy elektryczno-elektronicznej, dbającemu o to, co trzeba rozwiązać, by przejść do następnego etapu.

Wysoka poprzeczka, ale…

- W zawodach III stopnia nie było prac ocenionych na maksimum punktów. Oczywiście zależy to od zadań: są łatwiejsze i trudniejsze. Niemniej mamy 30 laureatów, co jest rzadkością. Bardzo trudno było ustalić wyraźną granicę między najlepszymi i pozostałymi uczestnikami. Ale, jak w każdych zawodach, gdzieś tę poprzeczkę trzeba było zawiesić – ocenił poziom tegorocznej OWT prof. Wincenciak. Zgodnie z algorytmem trzeba uzyskać 50% punktów + 1, żeby awansować. Na każdym etapie warunek ten spełnia 10% startujących. Szczęścia zabrakło uczennicy I klasy liceum, która w zawodach III stopnia zdobyła 27 pkt., ale by znaleźć się w finale, trzeba było ich mieć 30.

Dyplomy i nagrody laureatom grupy mechaniczno-budowlanej (aż 15 uczniów liceów ogólnokształcących i tylko 3 uczniów techników) wręczali Ewa Mańkiewicz-Cudny i prof. Stanisław Wincenciak, a grupy elektryczno-elektronicznej (tylko jeden jest uczniem liceum) także Marek Grzywacz, wiceprezes FSNT-NOT, Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W imieniu Piotra Szymczaka, prezesa SEP, pogratulował im, zapraszając do wstępowania do SEP.

Janusz M. Kowalski odczytał list harcmistrz Anny Nowosad, naczelniczki ZHP, do Krzysztofa Kamila Druciarka: – Szanowny druhu. Ogromnie się cieszę, że w ramach podsumowania tegorocznego wydania Olimpiady mogę do ciebie skierować kilka słów. Olimpiada Wiedzy Technicznej została zainicjowana przez instruktora Związku harcerstwa Polskiego, druha harcmistrza Zygmunta Kalisza, doktora nauk technicznych. To wspaniale, że do dziś przetrwały główne założenia i cele, które postawili przed Olimpiadą jej organizatorzy, a także to, że zasady konkursu ewoluują, aby móc stwarzać uczestnikom nowe wyzwania. Druhu, jestem dumna, że znalazłeś się wśród laureatów tego wyjątkowego konkursu. Gratuluję i życzę niesłabnącego zapału w poszerzaniu twojej wiedzy i rozwijania zainteresowań. Czuwaj. Tej samej treści list otrzymał też Adrian Matysiak.

Wielokrotnie nagradzani

Jak zwykle wśród nagrodzonych byli też laureaci poprzedniej edycji OWT oraz laureaci lub finaliści konkursów przedmiotowych i Olimpiad, m.in.: Fizycznej, Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”, Języka Angielskiego, Matematycznej i Astronomicznej. Mimo niedopatrzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które dopuściło, żeby tego samego dnia w Gdańsku odbyły się zawodowy finałowe OWT, a na UW w Warszawie - Olimpiady Fizycznej, w obu zdążył wziąć udział Łukasz Białas, który zajął I miejsce w OWT!

Maciej Procyk jest - licząc od początku – 875. laureatem OWT, finalistą Olimpiady Fizycznej, ubiegłorocznym laureatem OWT (IV miejsce, 84 pkt.), Konkursu Fizycznego Politechniki Warszawskiej, Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” i kujawsko-pomorskiego konkursu z fizyki. Na uroczystości reprezentował go brat Grzegorz, uczeń II klasy tej samej szkoły, laureat Olimpiady Chemicznej, przygotowujący się do udziału w jej międzynarodowej edycji – Brat interesuje się fizyką, informatyką i matematyką, ale w liceum skupił się na fizyce. Wybiera się na fizykę lub informatykę na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje go Arduino i tworzy mikroukłady z mikroprocesorów. Gra w siatkówkę, tenis stołowy i pływa. Podczas wakacji na pewno wybierze się nad morze.

Mało rozmowny był Michał Szaknis, także ubiegłoroczny laureat OWT (VI miejsce, 53 pkt.), który jeszcze nie wie, co i gdzie będzie studiować, ani jak spędzi wakacje. Interesuje go elektronika, fizyka i programowanie. A na żadne z pytań nie odpowiedziała Natalia Dziadosz, uczennica II klasy. Może za rok udzieli nam miniwywiadu. Otrzymała specjalną nagrodę: wykonaną przez Annę Legwant bransoletkę, którą wręczyła jej wnuczka prof. Oderfelda.

- To moja druga laureatka – mówi Marek Golka. - Trudno pozyskać utalentowane dziewczyny do udziału w olimpiadzie technicznej, bo w liceum nie ma przedmiotu przygotowującego do niej. Jest to właściwie produkt uboczny zajęć z fizyki.

Marek Golka jest jednym z „prowadzących” wspomnianą przez prof. Wincenciaka szkołę „kuźnię”, w 2010 r., będąc nauczycielem fizyki w Gimnazjum nr 5 w Radomiu, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku. Rok wcześniej tym tytułem uhonorowano Radosława Dariusza Moskala, nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim (w 2015 r. kandydował do tytułu „Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego”).

Kazimierz Ostaszewski, członek TKT i SPWiR podkreślił, że NOT promuje kulturę i wiedzę techniczną w szkołach, a z drugiej strony - jej wykorzystanie - W szkole mówi się o twórczości literackiej, muzycznej i plastycznej, a o technicznej nie w takim stopniu, o jaki nam chodzi. Polska gospodarka nie jest innowacyjna i na konkurencyjnym rynku pracy ma kłopoty. Zapraszając laureatów do udziału w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator”, dodał - Zależy nam, by powstawały zespoły, które poradzą sobie w różnych sytuacjach, wykorzystując potencjał Polaków, zwłaszcza młodych.

Na zakończenie laureatom trzech pierwszych miejsc w obu grupach wręczono dodatkową nagrodę: ćmielowską filiżankę.

Jerzy Bojanowicz

 

Prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak:

Jesteście po maturze, po emocjach. Dostaniecie dyplomy, które upoważniają do wstępu na dowolnie wybrany kierunek techniczny na najbardziej renomowanych polskich uczelniach. To jest bardzo istotna wartość Olimpiady. Ale najistotniejsze jest to, co zostanie na całe życie: zamiłowanie do samodzielnego kształcenia, uczenia się nie tylko zadanego przez prowadzącego zajęcia problemu, ale umiejętność samodzielniej pracy. Obserwując studentów, często widzę, że im tego brakuje i ograniczają się do wyuczenia się fragmentów programu studiów.

W przyszłości będziecie robić nowe, ambitne rzeczy. Życzę wam, by te zdolności, umiejętność samodzielnego kształcenia się, studiowania i ciekawości świata były dalej rozwijane dla własnego pożytku i satysfakcji, jak również dla tych, którzy was wychowali, dla opiekunów – nauczycieli.

 

Do eliminacji szkolnych XLIV OWT w październiku 2017 r. przystąpiło 7519 uczniów (w 2017 r. – 8073) z 407 szkół ponadpodstawowych (404) w 19 okręgach. Najwięcej w lubelskim – 693 uczniów, podkarpackim – 604 i wielkopolskim – 532. Jeśli chodzi o szkoły, to najwięcej było ich w Katowicach – 32, woj. podlaskim – 30 i woj. wielkopolskim – 28.

Do II etapu, zawodów okręgowych, zakwalifikowano się 549 uczniów (w ub.r. - 1135), z których 81, w tym 7 dziewcząt i jeden gimnazjalista, ubiegało się o laury podczas ogólnopolskich zawodów finałowych, które odbyły się w Domu Technika NOT w Gdańsku. W uroczystej inauguracji finału OWT wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz organizatorów, członkowie Komitetu Głównego i Pomorskiego Komitetu Okręgowego OWT i Zarząd Pomorskiej Rady FSNT NOT.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją OWT objęło Polskie Radio S.A. i redakcja Przeglądu Technicznego.

 

Laureaci XLIV Olimpiady Wiedzy Technicznej

rok szkolny 2017/2018

Grupa mechaniczno-budowlana:

I Maciej PROCYK – 98 pkt. (Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opiekun Mariusz Kamiński i Maciej Wiśniewski), II Łukasz BIAŁAS – 96 pkt. (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Marek Golka), II Natalia DZIADOSZ – 96 pkt. (XIII LO w Szczecinie, Marek Golka), III Tomasz CHEDA – 94 pkt. (VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Sławomir Lichota), III Robert Filip ODROWĄŻ-SYPNIEWSKI            - 94 pkt. (V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, Anna Mazurkiewicz), IV Maciej Sławomir CHLEBNY – 92 pkt. (Publiczne LO im. ks. Jana Długosza we Włocławku, Grzegorz Matusiak), IV Radosław JURECKI - 92 pkt. (I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Kamil Kamiński), V Paweł Krzysztof GÓRECKI – 90 pkt. (Zespół Szkół Technicznych im. rtm. Witolda Pileckiego w Wodzisławiu Śląskim, Tomasz Wardenga), VI Krzysztof DRUCIAREK - 88 pkt. (XIII LO w Szczecinie, Marek Golka), VII Michał ROMANOWSKI – 87 pkt. (VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Sławomir Lichota), VIII Filip Bronisław MAZUR – 85 pkt. (I LO im. hetmana Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Hanna Jarosz), VIII Adrian MATUSIAK – 85 pkt. (ZS Elektrycznych Technikum nr 7 w Gorzowie Wielkopolskim, Teresa Paszkowska, Ryszard Michno), IX Wojciech SĘK – 84 pkt. (XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, Marian Bąk), X Kornel KSIĘŻAK - 83 pkt. (XIII LO w Szczecinie, Marek Golka), XI Paweł DRABAREK – 82 pkt. (II LO im. Mieszka I w Szczecinie, Ryszard Pliński), XII Marcel SKROK – 81 pkt. (Technikum nr 3 w ZS nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotr Leśniewski), XIII Wojciech PODMOKŁY – 80 pkt. (I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Kamil Kamiński), XIII Patryk SAFFER – 80 pkt. (II LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojciech Studzieżba).

Grupa elektryczno-elektroniczna:

I Michał SZAKNIS – 77 pkt. (LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach, Mirosław Gutowski), II Piotr ŚLADOWSKI – 71 pkt. (ZS Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, Andrzej Łanuszka), III Bartłomiej CZYŻ – 68 pkt. (Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, Robert Bąbka), IV Mateusz TYL ­- 67 pkt. (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Kleszczowie, Sławomir Barański), IV Arkadiusz ĆWIKŁA – 67 pkt. (ZS Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, Andrzej Łanuszka), V. Krzysztof Józef SIEDLECKI – 66 pkt. (ZS Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, Grażyna Mrozińska-Hotloś, Teresa Nowosad), VI. Radosław KOPEĆ - 64 pkt. (ZS Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, Andrzej Łanuszka), VI Mateusz DIONIZY- 64 pkt. (ZS Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli, Stefania Pawłowska), VI Jakub PIECH       - 64 pkt. (ZS Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli, Stefania Pawłowska), VI Kamil Krzysztof GROŃ - 64 pkt. (ZS Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, Andrzej Kościółek), VII Mateusz Joachim GARWOL - 61 pkt. (ZS Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, Andrzej Kościółek, Józef Pomietło), VIII Krzysztof BABICKI - 60 pkt. (ZS Elektryczno-Mechanicznych w Żywcu, Janusz Janik, Elżbieta Burlaga, Leszek Szpila, Andrzej Kapusta).

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl