Efekty-defekty


25-06-2018 22:17:48

dentyści krytykują dentobusy. Jak usłyszeliśmy w radiu Tokfm, przeznaczone dla uczniów dentobusy, warte 24 mln zł, miały wyjechać w trasę na początku kwietnia, lecz w wielu oddziałach NFZ nie rozstrzygnięto konkursów na ich medyczną obsługę, bo albo nikt się nie zgłosił, albo wycofał ofertę. Na starcie na polskie drogi wyruszyły więc tylko 3 pojazdy. Nie ma w nich poczekalni dla rodziców i opiekunów, a w maleńkich mobilnych gabinecikach nie da się w przypadku zagrożenia życia przeprowadzić akcji reanimacyjnej. Tymczasem jak obliczają stomatolodzy, za cenę 16 dentobusów można było wyposażyć 240 nowoczesnych stacjonarnych gabinetów w całej Polsce.

Obawiamy się, że projekt może teraz wyewoluować w kierunku mobilnej plomby.

izba lekarska w Gdańsku przepytała 800 lekarzy, w jaki sposób są traktowani przez swoich pacjentów. Na stronach trójmiejskiego wydania Gazety Wyborczej czytamy, że dwie trzecie lekarzy przyznało, iż w ciągu ostatniego roku stali się ofiarą nieodpowiedniego zachowania ze strony chorych. 37% przynajmniej raz w miesiącu spotyka się z sytuacją, gdy pacjent przychodzi do gabinetu z postawioną przez siebie diagnozą i żąda konkretnych skierowań. Częste są niestosowne komentarze  (27%), nękanie i szantaż (ponad 20%), a co 10. badany przyznał się, że został fizycznie zaatakowany przez pacjenta. Takie sytuacje znacznie częściej spotykają młodych lekarzy (82%), wśród lekarzy z ponad 30-letnim stażem odsetek ten spada do 54%.

A na doktora Googla zawsze można napuścić wirusa.

naukowcy alarmują, że zęby psują się też od nadmiaru komputera – donosi serwis zdrowiePAP. Najnowsze badania wskazują, że korzystanie z komputera dłużej niż 3 godziny dziennie zwiększa u dzieci i młodzieży ryzyko zaniedbań higienicznych i niewłaściwego odżywiania. Jak ostrzega konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, skutkiem zbyt długiego przesiadywania przed komputerem są więc częstsze wizyty u dentysty spowodowane bólem zęba lub zapaleniem dziąseł.

Poszerzona rzeczywistość bywa bolesna.

opłata klimatyczna pobierana od turystów w Zakopanem jest nielegalna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zimowa stolica Polski nie ma podstaw do obciążania podatkiem swoich gości, ponieważ powietrze, jakie im oferuje, jest zanieczyszczone smogiem. Orzeczenie zamyka kilkuletnią sprawę skargi jednego z turystów. Jak jednak dowiadujemy się z krakowskiego dodatku do Gazety Wyborczej, Zakopane 2 zł za dobę ceprom nie odpuści, bo ma inne walory…

odpowiadając na „liczne i nieprawdziwe doniesienia medialne” dotyczące przetargu na usługi medyczne dla pracowników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zarząd wydał oświadczenie, że informacje jakoby Fundusz „opłacał lub chciał opłacać pracownikom z publicznych pieniędzy zabiegi upiększające są kłamstwami, które wprowadzają opinię publiczną w błąd i wzniecają negatywne emocje społeczne”.

Patrząc na estetykę środowiska, w którym żyjemy, nietrudno się z tym zgodzić.

sfałszowane jedzenie to 20% całego rynku – wylicza Polska Federacja Producentów Żywności. W zeszłym roku na fałszywki na talerzu wydaliśmy o 2,4 mld zł więcej niż rok wcześniej. Ciężko walczyć z tym procederem. Urzędnicy sprawdzają żywność, ale tylko pochodzącą z legalnych źródeł produkcji, tymczasem na rynek trafia coraz więcej jedzenia produkowanego w miejscach, do których powinna wkroczyć policja – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Wędliny pełne są alergenów, konserwantów, barwników i MOM, mleko krowie jest głównym składnikiem serka owczego, a masło składa się tłuszczu roślinnego.

Fałszywe odżywianie w prawdziwym życiu.

if

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl