Parlament 500 milionów. Bunt wikipedystów. Twój czas: letni czy zimowy?


20-08-2018 12:31:17

Bunt wikipedystów

Na znak protestu przeciwko nowej unijnej dyrektywie regulującej prawo autorskie w erze cyfrowej na 22 h została wyłączona polska  Wikipedia. W sieci zamilkły też jej hiszpańska i włoska wersje językowe.

Posłowie na razie odrzucili stanowisko komisji prawnej Europarlamentu w sprawie nowelizacji prawa autorskiego. Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Mimo iż jej celem jest m.in. walka z piractwem, wzbudziła wiele kontrowersji. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy praw wydawców publikacji prasowych oraz odpowiedzialności platform internetowych za treści objęte prawami autorskimi. Oznaczałoby to, że serwisy ponosiłyby odpowiedzialność za wszystko, co publikują internauci. W przypadku każdego komentarza (a na takich portalach jak Facebook zamieszcza się ich miliony) trzeba by np. sprawdzać, czy nie łamie on praw autorskich – efektem mogłaby być kontrola (cenzura) komentarzy, ich blokowanie lub duże opóźnienia w zamieszczaniu. Kolejna sprawa to wprowadzenie tzw. „podatku od linków", czyli opłaty za opublikowanie bez zgody nawet tak małego fragmentu dzieła, jak tytuł artykułu albo okładka książki czy płyty.

Na posiedzeniu plenarnym 318 posłów opowiedziało się za odrzuceniem tych propozycji, 278 posłów głosowało za ich przyjęciem, a 31 wstrzymało się od głosu. Gdyby stanowisko zostało przegłosowane, stałoby się oficjalnym mandatem negocjacyjnym PE do rozmów nad ostatecznym kształtem przepisów z krajami członkowskimi. Sprawozdawca Axel Voss (Europejska Partia Ludowa, Niemcy) zapowiedział, że posłowie wrócą do sprawy podczas sesji plenarnej po wakacjach. – Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego – powiedział Voss. – We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym.

Dodajmy, iż regulamin PE przewiduje, że jeżeli co najmniej 10 % posłów do PE (76 osób) sprzeciwi się rozpoczęciu negocjacji z Radą na podstawie tekstu przegłosowanego w komisji, musi odbyć się głosowanie plenarne.

Twój czas: letni czy zimowy?

Wyliczenia dotyczące oszczędności związanych z sezonową zmianą czasu stają się coraz mniej aktualne, koszty społeczne coraz większe, a i większość z nas zapewne niechętnie przestawi się w ostatni październikowy weekend na czas zimowy. Ale czy tak jest rzeczywiście? Bruksela zapytała w końcu mieszkańców UE, czy chcą nadal zmieniać swój czas na letni i zimowy i przy jakim czasie woleliby pozostać. Na stronach Komisji Europejskiej dostępna jest ankieta, przygotowana we wszystkich językach obowiązujących na terenie Unii. Zainteresowanie badaniem było tak duże, że często serwery nie wytrzymywały obciążenia. Ankieta dostępna jest na stronie  https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

W konsultacjach można wziąć udział jeszcze do 16 sierpnia.

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

 

Zdjęcia: pixabay

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl