Stulecie Niepodległości 1962-1963


08-09-2018 19:45:59

ROK 1962

22 lutego oddano do eksploatacji rurociąg „Przyjaźń” transportujący ropę naftową z Uralu do Bratysławy (Czechosłowacja), Płocka (Polska) i Schwedt (Niemiecka Republika Demokratyczna).

24 kwietnia dokonano oblotu samolotu wielozadaniowego PZL- 104 Wilga.

21 maja powstało Polskie Towarzystwo Cybernetyczne.

6 czerwca otwarto w Warszawie „Supersam”, pierwszy w Polsce wielkopowierzchniowy sklep samoobsługowy. Był to nowatorsko skonstruowany budynek, z dachem na zasadzie tensegrity. „Supersam” został rozebrany w grudniu 2006 r.

12 października uruchomiono pierwszy blok w elektrowni „Halemba” w Rudzie Śląskiej.

30 listopada Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie został w nocy przesunięty o 21 m w kierunku północnym w związku z przebudową trasy W-Z i poszerzaniem ulicy Al. gen. K. Świerczewskiego (obecnie ul.Leszno). Było to pierwsze w Europie i trzecie na świecie tego typu przesunięcie obiektu sakralnego. Miejsce dawnej lokalizacji kościoła jest zaznaczone na chodniku i jezdni Al. „Solidarności” granitową kostką.

 

ROK 1963

17 marca w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku uruchomiono reaktor jądrowy „Anna”.

22 lipca otwarto uroczyście Zalew Zegrzyński.

29 czerwca w hucie „Łabędy" w Gliwicach przekazano do eksploatacji w pełni zautomatyzowany piec martenowski (200 t).

20 sierpnia w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Elektroradiotechnicznym, w Katedrze Podstaw Radiotechniki kierowanej przez mjr. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza uruchomiono pierwszy w Polsce laser, wykorzystujący emisję wymuszoną do generacji promieniowania w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Laser He-Ne generował promieniowanie o długości fali 1,15 µm.

12 października w FSC w Lublinie rozpoczęto produkcję transportera opancerzonego SKOT.

mb

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl