Wino dla inżyniera (206). Hiszpania na różówo


08-09-2018 20:41:55

Hiszpanie należą do narodów pijących dużo różowych win. Czy robiąc to, mają rację?Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Różowe wina robi się w Hiszpanii przede wszystkim w regionie Castilla y Leon, a w nim głównie w apelacji Cigales. Mogą być blado- lub ciemnoróżowe, lekko pieniste lub całkowicie spokojne, ale nie zawsze są lekkimi winami i zazwyczaj mają sporą ekstraktywność. Można je przy tym robić z różnych szczepów, zawsze z "czerwonych", ale czasem również z dodatkiem "białych".

Na początku lata miałem okazję zapoznać się z dobrym zestawem hiszpańskiego "różu". Zacząłem od bladoróżowego Think Pink 2017 z Vina Vilano (szczep Tempranillo, Ribera del Duero). Miało mało intensywny nos (truskawka, poziomka, malina), ale w ustach było bardzo świeże i harmonijne. Wyczuwało się w nim odrobinę kwasowości i goryczki z tanin. Okazało się winem pełnym, które można by zaserwować np. do łososia z patelni czy prostych dań z grilla.

Kolejne wino – Palacio de Canedo Rosado Mencia 2017 z Prada a Tope (Bierzo) – wyprodukowane zostało ze szczepów Mencia (70%) i Godello (30%). Miało już wyraźniejszy, przyjemnie owocowy nos (aromaty czerwonych owoców) oraz pełne, krągłe, lekko alkoholowe usta w stylu Chardonnay (!?). Było świeże, miało też sporo ciała.

Winem nr 3 było Valdecuevas Rosé 2017 (DO Rueda, szczepy Tempranillo i Verdejo). Trochę ciemniej wybarwione od poprzedników, w nosie zaskakiwało dziwnym aromatem lekko nadpsutego rabarbaru, przemieszanego z czerwonymi owocami i trawą. Było jednak świeże, dobrze wypełniało usta i miało niezłą ekstraktywność. Za nieco dziwne aromaty w tym winie odpowiadało zapewne jego 3-miesięczne dojrzewanie na osadzie.

Idąc w stronę win coraz ciemniejszych, spróbowałem Quelias Rosé 2017 z Sinforiano Bodegas (Cigales). To wino powstało ze szczepów: Albillo, Tempranillo, Verdejo i Garnacha (stare, 60-letnie krzewy, potem dojrzewanie na osadzie przez 5 miesięcy). Miało fajnie owocowy, trochę landrynkowy nos oraz usta jakby z iluzją słodyczy (owoce tropikalne, nawet lekko przejrzałe), na finiszu bogatsze w taniny. Było przy tym bardzo ekstraktywne.

Piąte z kolei wino, Tampesta Rosado 2017 (Tierra de Leon, szczep Prieto Picudo), miało kolor polskiej oranżady oraz bardzo intensywny, intrygujący nos (truskawkowo -malinowa guma do żucia!?) i bardzo owocowe, skoncentrowane usta, z kwasowością wyczuwalną dopiero na finiszu. Pasowałoby np. do kurczaka w każdej postaci.

Szóstym degustowanym winem było Martin Berdugo Rosado 2017 (Ribera del Duero, szczep Tempranillo). Miało wyraźnie landrynkowy nos, ale zadziorne usta, bardzo owocowe i ekstraktywne. Wyczuwało się w nim również pewną alkoholowość.

Przyznam się, że to wino smakowało mi najbardziej z całej tamtej degustacji.

Kolejne wino, Valdeleno Rosado 2017 z Bodegas Melgarajo (Tierra de Leon, szczep Prieto Picudo), nieco ciemniejsze od poprzednika, miało wprawdzie zupełnie niewyczuwalny nos, ale za to bardzo intensywne w swym wyrazie usta (świeża truskawka!), z dobrą kwasowością na całej długości przy równoczesnej dobrej równowadze.

Truskawkowymi ustami mogło się też pochwalić następne wino – Lar de Maia 8o 2017 (VdT Castilla y Leon, szczep Tempranillo). Miało niuansowy nos, było wyraźnie kwasowe, ale nieprzekwaszone, za to lekko słonawe i mineralne. Temu wino brakowało świeżości, mogłoby więc być bardziej wymagające w połączeniach kulinarnych.

Degustację kończyło naprawdę już ciemne (prawie klaretowe) Hermelo Rosado 2016 z Bodegas Verdes (VdT Castilla y Leon, szczep Prieto Picudo) – kolejne wino różowe o niuansowym nosie i świetnie zrównoważonych ustach, dość świeżych i bardzo ekstraktywnych, łagodnych, choć z wyczuwalną kwasowością i goryczką. To wino było o rok starsze od wszystkich poprzednich, a więc już lepiej ułożone i bardzo pijalne. To był mój nr 2 na tej degustacji. Żadne z opisanych win nie jest jeszcze dostępne w naszym kraju, ale sądzę, że wystarczy tylko trochę poczekać. Życzę cierpliwości!

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl