Co pan na to, inżynierze? Najważniejsze dla energetyki


21-09-2018 15:57:59

Międzynarodowe Targi ENERGETAB w Bielsku Białej, organizowane przez tamtejszy Zakład Informatyki Automatyki i Doskonalenia Zawodowego ZIAD, (w tym roku 11-13 września) to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego i jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora energetycznego

***

5 lat temu, gdy po raz pierwszy pojechałem na to spotkanie, odniosłem wrażenie, że to największa impreza targowa w Polsce. Nie dawało się tam dojechać, zaparkować auto, a nawet ciężko było się poruszać między namiotami, bo praktycznie wszystko (poza konferencjami) odbywa się w namiotach. Po latach wiele się zmieniło. Już nie ma takiego tłoku, powierzchnie pod namiotami są utwardzone, a i korek przed bramą niewielki. Ale nadal to jedna z największych wystaw targowych w kraju. Nic dziwnego, bo żadne proste urządzenia czy skomplikowane nowoczesne technologie nie działają bez prądu. Więc zarówno ci wielcy, typu Tauron czy Elktrobudowa, jak i małe i średnie zakłady typu TAREL wytwarzające stosunkowo proste, ale ważne urządzenia, a nawet dostawcy słupów energetycznych są na nich obecni. Nikt się nie zawiódł, bo namioty były pełne zwiedzających i tych co chcieli nawiązać kontakty handlowe, a branża uchodzi za bogatą, więc korzyści będą zapewne wielostronne.    

***

Jak na każdej z tego typu imprez i tu komisja konkursowa przyznała wyróżnienia. Statuetkę „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego otrzymała firma Badawczo- Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA” za produkt DALI – box, a Puchar Ministra Energetyki firma ELEKTROMETAL ENERGETYKA SA  za zaprezentowany zintegrowany system zasilania.

Henryk Piekut

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl