Parlament 500 milionów. Agenda do końca roku. Nagrody. Zielone światło dla energii i mobilności


21-09-2018 16:14:17

Agenda do końca roku

Parlament Europejski po wakacyjnej przewie wznowił pracę, spotykając się na wrześniowej sesji plenarnej w Starsburgu. Czym zajmą się deputowani jeszcze w tym roku?

W najbliższych miesiącach posłowie do Parlamentu Europejskiego będą kontynuować debatę nad przyszłością Europy oraz poddadzą pod głosowanie nowe przepisy dotyczące energii, telekomunikacji i transportu.

Jesienny sezon polityczny rozpocznie się debatą nad stanem Unii Europejskiej. Punktem wyjścia będą plany Komisji Europejskiej na ostatni rok jej kadencji. Zaprezentuje je posłom przewodniczący KE Jean Claude Juncker. Rozmowy na temat przyszłości naszego kontynentu trwają na forum PE od początku roku. Teraz swoją wizję Unii Europejskiej przedstawi sześciu kolejnych szefów państw lub rządów.

Zaplanowano, że do końca 2018 r. na posiedzeniach plenarnych będą przemawiać: premier Grecji Alexis Tsipras, premier Estonii Jüri Ratas, prezydent Rumunii Klaus Iohannis, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Danii Lars Løkke Rasmussen oraz premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

Nagrody

W grudniu Parlament Europejski przyzna Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. W ten sposób wyróżnia się  osoby lub organizacje z całego świata, które walczą o prawa człowieka i demokrację. Wcześniej, bo w listopadzie posłowie wyłonią laureata Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX za 2018 r. Celem tej nagrody jest promowanie europejskiej kinematografii oraz zachęcanie do debat poświęconych tematom społecznym i wartościom Unii Europejskiej. Wśród zgłoszonych tytułów znalazł się polskim film – „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej.

Zielone światło dla energii i mobilności

W listopadzie posłowie zagłosują nad dwoma porozumieniami zawartymi z rządami UE. Dotyczą one nowych przepisów, które mają ułatwić rozwój tzw. zielonej energii i zapewnić jej wydajne zużycie. Już w czerwcu negocjatorzy Parlamentu i Rady uzgodnili, że do 2030 r. zostanie osiągnięty nowy cel w zakresie efektywności energetycznej w wysokości 32,5%. Zgodzili się również, że do tego czasu co najmniej 32% zużywanej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych.

W listopadzie przedmiotem głosowania na posiedzeniu plenarnym będą przepisy, które umożliwią realizację sieci 5G do 2020 r. i doprowadzą do ograniczenia cen za połączenia w granicach UE. Inne nieformalne porozumienie wymagające zatwierdzenia na sesji plenarnej dotyczy audiowizualnych usług medialnych. W ramach porozumienia określono przepisy dotyczące usług w zakresie wideo na żądanie i platform udostępniania plików wideo tak, aby zagwarantować równe warunki działania dla dostawców nowych usług i tradycyjnych nadawców.

Komisja Transportu i Turystyki powróci do kwestii warunków odpoczynku i warunków pracy kierowców samochodów ciężarowych, ponieważ wcześniej odrzucono proponowane przez nią poprawki. Podczas wrześniowej sesji plenarnej posłowie poddadzą pod głosowanie ogólniejsze sprawozdanie dotyczące przyszłości mobilności w UE.

W porządku obrad Parlamentu w dalszym ciągu pozostanie kwestia aktualizacji przepisów dotyczących prawa autorskiego w epoce cyfrowej – na posiedzeniu plenarnym w lipcu PE odrzucił wniosek Komisji Prawnej dotyczący rozpoczęcia negocjacji z Radą w tej sprawie.

Pod koniec października przedmiotem głosowania na sesji plenarnej będzie również porozumienie z Radą mające na celu ograniczenie stosowania antybiotyków w gospodarstwach rolnych. To bardzo istotna kwestia – Unia Europejska jest zaniepokojona rozprzestrzenianiem się bakterii lekoopornych, które stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia ludzi.

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl