Wątpię, więc jestem. Mów do mnie…


21-09-2018 16:22:12

Tak głęboko nosimy zakodowane w pamięci biblijne – „ Na początku było słowo”, że nawet nie zauważamy, jak bardzo zmieniła się sytuacja obecnie. Rozwój technik informacyjnych sprawił, że tak wzrosła moc przerobowa emitentów, że słów mamy coraz większy deficyt. Jak w czasach gospodarki surowcowej pisał komunistyczny poeta: „miedź i żelazo, nafta i węgiel z czarnych czeluści krzyczą o czyny…”, tak dziś, w erze informacji, krzyczeć się zdają studia, kamery, mikrofony… : - mów do mnie, mów do mnie, mów jeszcze… Ratując sytuację jedzie się na powtórkach – czterech pancernych znamy już prawie na pamięć (mimo ustaw dekomunizacyjnych), a o doniosłości 500+ wiedzą ze szczegółami nawet przedszkolaki. Również niedawny wyjazd strażaków do Szwecji wydawał się bardziej służyć polskiej telewizji, niż szwedzkim lasom, ta bowiem mogła nareszcie - choć na chwilę- zejść z sędziego, który ukradł 50 zł. Bo niespodziewanie trafił się przypadek całkiem oryginalny, a jednocześnie mieszczący się w ogólnym nurcie ( za rządów PO-PSL nikt polskich strażaków nie zapraszał). Słuchaliśmy dzień po dniu doniesień z frontu szwedzkiego, aż u niektórych narastało podejrzenie, że Szwedzi nas zaprosili, bo jako sąsiedzi wiedzą doskonale, że tak lać wodę jak Polacy, nikt w Europie nie potrafi.

Coś w tym z prawdy zapewne jest, zważywszy choćby, co o Austriakach mówiliśmy przy ognisku za studenckich czasów ( „Pod Ulm, pod Ulm, pod Austerlitz, dostawaliśmy w d…, nie gadaliśmy nic; bo taką od Boga naturę już mamy, że w d…bierzemy i nic nie gadamy”.) My pod tym względem stanowimy całkowite przeciwieństwo – o krzywdach i klęskach gadamy nieustannie. Wzrost popytu na słowa osłabił znacznie popyt na myśli, co z perspektywy czasu widać bardzo wyraźnie. Co na przykład odkryliśmy w sferze techniki? Głównie to, że oni na Zachodzie już wszystko odkryli. W obszarze ekonomii największym wynalazkiem staje się, wynaleziony przez posła Mularczyka, dług którego Niemcy nam jeszcze nie spłacili. Również w sferze kultury nic szczególnego się nie pojawiło, choć już cenzura talentów nie tłamsi. W sumie słowo stało się głównym orężem walki o prymat, o rząd dusz, a jeszcze bardziej spółek i urzędów. Niebywale wzrosła pozycja mistrzów słowa i ranga owego słowa dystrybutorów – szczególnie telewizji. Dziś , bardziej niż według przynależności partyjnej, wyznania, orientacji seksualnej …naród dzieli się według telewizyjnych stacji które mu wciskają kit i robią wodę z mózgu. Każda ma własne fachowe kadry , każda uwodzi listą utytułowanych autorytetów, których ma na telefon…, których zresztą po owocach poznać trudno, bo na ogół przez całe życie noszą w sobie jedynie myśli kwiat.

Przy okazji warto operatorom przypomnieć z Majakowskiego ( póki jeszcze nie zdekomunizowany) że „słowa nasze do ważnogo samogo w priwyczku wchodiat, wietrzajut kak płatie…” Niech zatem ludzi nie męczą słowami mędrców przeterminowanych, zajeżdżającymi naftaliną…,niech wymienią listy zmieniając ramówkę, a choćby nawet tej jesieni. Inaczej najwierniejszy nawet telewidz może dostać alergii, jak ta pani z reklamy, która boi się włączyć telewizor, bo za każdym razem słyszy głos własny zapewniający, że po zażyciu Durnovitu- suplementu diety, stolec się ma, jak marzenie.

W każdym razie sytuacja ogólnie jest taka, że naród się znalazł niemal w stanie wojny podzielony między red. Olejnik, Sakiewicza i Gugałę i pożyczając słów od Tuwima, można ją tak - w streszczeniu- przedstawić plastycznie „- „ TVN w pysk, a POLSAT w mordę, a INFO w krzyk, że pachnie mordem…” I tak nam biegnie czas, i tak się toczy dyskurs intelektualny – w domach, na placach i ulicach.

 Prezydent Putin na jednej z konferencji prasowych odpowiedź na pytanie polskiej dziennikarki zakończył apelem skierowanym do naszej klasy politycznej: - dorośnijcie wreszcie. Mógł sobie na to pozwolić wiedząc, że jako wroga nikt w Polsce go nie posłucha, i z jeszcze większą determinacją będziemy robić swoje. hen

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl