Co pan na to, inżynierze? 25 lat Olimpiady Informatycznej


13-10-2018 14:48:37

25 lat Olimpiady Informatycznej

W jubileuszowych obchodach (17.09., PGE Narodowy) udział wzięli: Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Marek Zagórski, minister cyfryzacji i Maciej Kopeć, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Część konferencyjną „W poszukiwaniu wyzwań – światowe sukcesy polskich informatyków” otworzyli prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej oraz Włodzimierz Marciński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Początki OI na świecie, po raz pierwszy zorganizowanej w 1989 r. z inicjatywy UNESCO, a w Polsce w roku szkolnym 1993/1994, przypomniał prof. Maciej Sysło. Pod względem liczby zdobytych medali Polska zajmuje 2. miejsce za Chinami, z tegorocznych rozgrywek w Japonii przywieźliśmy 2 złote medale oraz srebrny i brązowy.

W trzech panelach dyskusyjnych laureaci mówili o wyzwaniach w algorytmice oraz szansach i zagrożeniach rozwoju nowych metod komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji oraz przedstawili dokonania własnych firm działających w sektorze informatycznym. Jubileusz zamknęła dyskusja przedstawicieli firm i instytucji wspierających wydarzenie na temat miejsca kobiet w informatyce oraz tworzenia odpowiednich warunków pracy w Polsce dla wybitnych specjalistów. Wanda Buk, podsekretarz stanu w MC, wręczyła statuetki osobom, które znacząco przyczyniły się do rozwoju olimpiady informatycznej, a Maciej Szymański, dyrektor generalny Służby Zagranicznej MSZ i prezes PTI wyróżnili tych, których działania przyczyniły się do tworzenia pozytywnego wizerunku polskich informatyków w świecie. boj.

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu: prof. Krzysztof Diks i Włodzimierz Marciński (fot. Michał Dyjuk/PGE Narodowy)

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl