Wydarzenia


02-11-2018 14:06:21

Ostatnia z wielkich

16 października uroczyście rozpoczęto prace budowlane przy Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1000 MW. To ostatnia wielka inwestycja węglowa w polskiej energetyce. Zgodę wyraziło walne zgromadzenie akcjonariuszy grup Energa i Enea. Generalnym wykonawcą za 6,02 mld zł jest konsorcjum GE Power oraz Alstom Power System. Ponieważ budżet zamawiającego wynosił 4,803 mld zł brutto, trwa montaż finansowy by  uzupełnić różnicę. Wątpliwości budzi opłacalność tego przedsięwzięcia w związku ze wzrostem kosztów emisji CO2. Jaz.

Houston, mamy problem

Kosmiczny teleskop Hubble’a, który wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery, od ponad 28 lat krąży po orbicie okołoziemskiej, dostarczając zdjęć odległych o miliardy lat świetlnych galaktyk, zepsuł się. W nocy z 5 na 6 października szkodzeniu uległ jeden z trzech żyroskopów, a próba uruchomienia z Ziemi zapasowego urządzenia nie powiodła się.

To jeden z najważniejszych przyrządów w historii astronomii, za jego sprawą dokonała się prawdziwa rewolucja w astrofizyce. Na podstawie przesłanych obserwacji napisano kilkanaście tysięcy prac naukowych, pomógł oszacować wiek Wszechświata na 13,7 mld lat i pogłębić naszą wiedzą na temat życia gwiazd, czarnych dziur, ciemnej materii i energii.

Teleskop jest jedynym do tej pory bezzałogowym statkiem kosmicznym przygotowanym do serwisowania w przestrzeni kosmicznej. Niestety, wraz z zakończeniem misji promów kosmicznych, naprawy na orbicie, których wcześniej dokonywano 5 razy, stały się niemożliwe. Na razie NASA wprowadziła teleskop w stan uśpienia.

Jego następcą ma być teleskop Webba, ale koszt budowy rośnie (już do ok. 10 mld USD), zaś termin wystrzelenia ciągle jest przesuwany – dziś mówi się, że będzie to najwcześniej 2021 r. if

Nobel z fizyki wykorzystany w Polsce

Komitet Noblowski ogłosił, że połowa Nagrody Nobla z fizyki trafi do Gerarda Mourou i Donny Strickland "za metodę tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu". Wytworzyli niezwykle krótkie impulsy lasera o ekstremalnie dużej mocy (tzw. technika CPA). W Polsce spółka Fluence  z tego skorzystała wytwarzając polskie lasery femtosekundowe udoskonalone według swojego pomysłu idąc o krok dalej niż producenci zachodni. Uważają, że ich lasery są tańsze i nie potrzebują serwisowania. Na prace związane z polskim laserem femtosekundowym firma Fluence otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wart ponad 9 mln zł. Jaz.

Nowoczesny Kampus w Kielcach

13 października, w siedzibie rektoratu Politechniki Świętokrzyskiej, Maciej Dobieszewski, p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar (na zdjęciu z prawej) i prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej (z lewej), w obecności Mateusza Morawieckiego, premiera RP i Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podpisali umowę konsorcjalną, której celem jest szczegółowe opracowanie oraz realizacja Projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar”.

Wyposażone w specjalistyczny sprzęt i najnowocześniejszą aparaturę, ściśle współpracujące ze sobą stanowiska pomiarowe, ułatwią realizację projektów badawczych, zgłaszanych przez krajowy przemysł, służby państwowe i środowisko naukowe, a dotyczących m.in.: nowych  technologii w zakresie energetyki, chorób cywilizacyjnych, nowych leków oraz medycyny regeneracyjnej, zaawansowanych technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, nowoczesnych technologii materiałowych i środowiska naturalnego.

Realizowany w latach 2019-2023 projekt wartości ok. 160 mln zł uzyska dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego RPO. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl