Giełda wynalazków i projektów. Wynalazki na nowe 100-lecie


19-12-2018 18:04:28

Tłumy odwiedziły Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, zorganizowane w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie (6-8.11.). Skusiła ich oferta ponad 400 wystawców.

Tegoroczną edycję Honorowymi Patronatami objęły Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W dwóch halach wystawiono przywiezione przez producentów i dystrybutorów, m.in. najnowocześniejsze maszyny do obróbki metali i drewna, obrabiarki skrawające, CNC i do obróbki plastycznej, maszyny do cięcia laserem i wodą, tokarki. A także systemy CAD/CAM, oprogramowania dla przemysłu, automatyki i robotyki w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, w tym rejestrujące proces produkcyjny, umożliwiające optymalizację produkcji czy kontrolę dostępu oraz narzędzia pomiarowe i metrologii przemysłowej, osprzęt spawalniczy oraz wiele innych rozwiązań.

Elektro- motocykl hitem

Uwagę zwracał, ustawiony przy stoisku AGH, terenowy motocykl elektryczny E-Moto AGH, który w sierpniu zdobył III miejsca na zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie i we Wrocławiu (uczestniczą w nich studenckie zespoły samodzielnie projektujące i konstruujące motocykle elektryczne). Sukcesem zakończył się też udział w zawodach Red Bull 111 Megawatt w gminie Kleszczów. Motocykl wyposażony jest w silnik o mocy 30 kW, którą można zwiększyć do 45 kW. Osiąga prędkość 120 km/h (ale silnik pozwala na jazdę z prędkością do 210 km/h). Zaprojektowana i zbudowana przez studentów bateria wystarcza na 1,5-2 h jazdy.

Bezwzględny łowca dronów

Nie tylko ciekawostką jest pokazany przez Instytut Lotnictwa system unieszkodliwiania dronów – SUDIL-1, który automatycznie podąża za celem, zakłócając wybrane sygnały GPS i powraca do miejsca startu. Ten anty-dron osiąga prędkość ok. 60 km/h, a podczas trwającego 12 min. lotu transmituje obraz wideo i dane telemetryczne do stanowiska operatora. Wyposażony jest w siatkę do przechwytywania wrogich dronów, którą wystrzeliwuje w jego kierunku, a po schwytaniu może go holować lub – jeśli jest zbyt ciężki - opuścić na spadochronie.

Roboty zręczne, lecz nieludzkie

Niestety, choć wiele mówi się o sztucznej inteligencji (AI), to mimo iż na wielu stoiskach były roboty, to „tradycyjne”, czyli olbrzymie „ramię”, zręcznie i szybko przenoszące różne elementy czy dłubiące wymyślne wzory, a także… rysujące. Czy to znaczy, że na humanoidalne roboty musimy jeszcze poczekać? Warto było przejść się „pasażem”, w którym swoje niewielkie stoiska miały wyższe uczelnie: Politechniki (Białostocka, Śląska, Wrocławska i Warszawska), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie (w pobliżu, znacznie większe miała WAT, która pokazała bezzałogowy statek powietrzny OSA) oraz instytuty (m.in. Metali Nieżelaznych, Technologii Elektronowej i Lotnictwa).

Instytuty na 100-lecie

Eksponaty pogrupowano w strefach branżowych: Automatyki i Robotyki, Lasery 4.0. Hydrauliki i Pneumatyki, Energetyki, Oprogramowania dla Przemysłu, Obróbki Metali, Drewna, Tworzyw Sztucznych, Narzędzi, Lakiernictwa, Spawalnictwa, Druku 3D oraz VR, w której można było nie tylko przetestować wirtualną rzeczywistość, ale również wziąć udział w szkoleniach i wykładach wyjaśniających dlaczego i jak stosować te technologie.

Dorobek współpracy instytutów badawczych z przemysłem zaprezentowano na konferencji „Polskie instytuty i uczelnie dla polskiej gospodarki na stulecie odzyskania niepodległości”, nad którą patronat honorowy objęło MNiSW, a partnerami były Rada Główna Instytutów Badawczych i Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Odbyły się też 2. edycja Międzynarodowej Konferencji „Instrumenty Przemysłu 4.0” - skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, które są zdecydowane rozwijać swoje zakłady produkcyjne i są zainteresowane poznaniem możliwości finansowania inwestycji, oraz II Konferencja Naukowo-Techniczna Modern Industry – Nowe technologie w przemyśle. Podczas targów chętni mogli też zdać – poprzedzony szkoleniem - egzamin na uprawnienia energetyczne, przeprowadzany przez Centrum Innowacji i Rzeczoznawstwa SIMP.

Podczas otwarcia targów Krajowa Izba Gospodarczą i Ptak Warsaw Expo podpisali strategiczne porozumienie o współpracy. Jego efekt zobaczymy na IV edycji Warsaw Industry Week (13-15.11.2019)

Jerzy Bojanowicz

Komentuje Waldemar Rukść

16-17
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl