Efekty-defekty


19-12-2018 18:48:19

dziewięć ton złota zakupił Narodowy Bank Polski. Według Financial  Times to pierwszy od 20 lat zakup kruszcu przez kraj Unii Europejskiej. Bank wykorzystał spadek cen złota o 10% w 2018 roku. Nasze rezerwy w Banku Anglii wynoszą obecnie ponad 112 ton.

Jest więc nareszcie coś dla tych, których bolało rządowe rozdawnictwo- program Sknera plus.

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w ciągu najbliższych dwunastu lat  na 2478 gmin istniejących w Polsce liczba ludności spadnie w 1665. Najbardziej zagrożone wyludnieniem są gminy w województwach podlaskim i lubelskim. W kilku z nich spadek osiągnie 20%. Lokalne władze już dziś zaczęły walczyć o zatrzymanie starych i zdobycie nowych podatników. W Radomsku ruszył program „ Działka na start”, w ramach którego miasto sprzedaje ziemię po obniżonej cenie. Po podobne rozwiązania sięgają: Piotrków Trybunalski, Gorzów Wielkopolski, Ruda Śląska i Kurzętnik leżący w woj.  warmińsko- mazurskim. W Rzeszowie  w sierpniu ruszyła czwarta edycja loterii dla nowych mieszkańców. Ci, którzy ostatnio zameldowali się w mieście, mogą wygrać telewizory, odkurzacze i aparaty fotograficzne.

Zawsze nas straszył Drang nach Osten, a tu niedługo nad Odrą będzie Ukraina.

ludzie, wiejcie z Polski, ja bardzo żałuję, że wróciłem. Byłem głupi, a teraz jest za późno. Szkoda życia na mieszkanie w tym kraju…” „Mieszkam od kilku lat poza Polską, w której finansowo niby mi się powodziło. Zdecydowałem się jednak wyemigrować i nie żałuje tej decyzji. Zupełnie inna kultura i etyka pracy, uśmiechnięci, nie zawistni i nieskażeni zabobonem ludzie.”; „Trzeba być niespełna rozumu, żeby tracić swoje najlepsze lata na walkę o mizerny byt w tym kraju”; „Szkoda życia na Polskę”…- takie i podobne wypowiedzi można znaleźć niemal na każdym forum internetowym w komentarzach do artykułów dotyczących pracy za granicą - pisze tyg. Przegląd

Na forum oczywiście można znaleźć wszystko.  Ciekawsze więc od tego, co Przegląd znalazł, wydaje się to, dlaczego tego właśnie szukał. Czyżby przesycony nostalgią za dawnymi czasy tygodnik szukał argumentów w ich obronie? Faktem jest wszak, że kiedyś ludzie z Polski wyjeżdżać nie chcieli i np. w 1968 r. trzeba ich było wypychać niemal siłą.

awantura z wycinką drzew zaatakowanych kornikiem w Puszczy Białowieskiej co rusz wraca na publiczną tapetę- zauważa czytelnik (nie pierwszy bynajmniej) w liście do tyg. Angora.- Tym razem za sprawą podobnej akcji, ale w Niemczech. To, co w Niemczech się dzieje, jakoś nie wzbudza takich ekologicznych emocji jak to, co działo się w Polsce. Tu ekolodzy polscy  i niemieccy nabrali wody w usta. Przyciśnięci do muru twierdzą, że w Niemczech to są lasy technologiczne, czyli produkcyjne, zatem ciąć można, a w Puszczy Białowieskiej to rezerwat, Natura 2000. Ciekawe, czy kornik wie,co to las produkcyjny, a co Natura 2000? Myślę, że jest mu obojętne - żre drzewo i w Polsce i w Niemczech. A  im więcej żre, tym bardziej się rozmnaża.

Znacznie wolniej rozmnażają się natomiast  ekolodzy – np. pod apelem  w obronie dzików widnieją prawie te same  nazwiska,  co w obronie kornika.

pochłonięte programem mieszkanie + oraz mieszkanie -  (patologiczna  reprywatyzacja ) niewiele miejsca poświęcają media problemom poza programowym mieszkalnictwa, a tymczasem problem narasta. Jak podaje Dziennik Łódzki zaległości czynszowe odnotowane w Rejestrze  Dłużników BIG InfoMonitor urosły w ciągu pięciu miesięcy o ponad 2 mln zł i na koniec sierpnia wyniosły niemal 138 mln zł.

Zadłużonym miastom przewodzi Warszawa. Swoją drogą dziwi nieco fakt, że kampania wyborcza na prezydenta Warszawy oscylowała wokół metra, a nie np. sypiących się praskich czynszówek. hen

                                                                                                                                                                                                

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl