Efekty-defekty


13-01-2019 17:17:39

jeżeli układasz budżet na nowy rok, wyliczenia nie do końca mają sens – ostrzega portal spidersweb.pl. Korekta dotyczyć będzie cen za energię, które – jak wskazują analitycy – mogą mocno poszybować w górę i za prąd zapłacimy najwięcej. Z symulacji przeprowadzonych dla kilku placówek w województwie śląskim widać, że najwięcej ucierpi Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie za prąd w latach 2019-2020 trzeba będzie zapłacić o ponad 2,5 mln zł więcej. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk może wydać na energię ponad 212 tys. zł więcej niż do tej pory. O 100 tys. zł większy rachunek ma też mieć Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a przeszło 120 tys. zł Filharmonia Śląska.

Nie tylko węgiel, ale i śląska kultura, jak widać, jest bardzo energetyczna. Zwłaszcza w muzealnym wydaniu.

brakuje ładowarek, a w sprzedaży aut na prąd wyprzedzają nas już Czesi, Węgrzy i Rumuni. Polska elektromobilność jest w ogonie Europy – alarmuje Rzeczpospolita. Zmalał już i tak śladowy udział aut elektrycznych w polskim rynku nowych samochodów. W zeszłym roku auta zasilane wyłącznie prądem stanowiły 0,09% rejestrowanych po raz pierwszy samochodów osobowych. Rządowe plany zakładają, że w 2025 r. po polskich drogach ma jeździć milion elektryków, a tymczasem w 1. połowie 2018 r. sprzedano... 279 takich aut.

Czas na plan 6-letni?

sztuczny księżyc za 2 lata zastąpi latarnie, przynajmniej w Chinach. Jak informuje buzz.gazeta.pl., będzie 8 razy jaśniejszy od prawdziwego. Dodatkowy satelita,  wyposażony w panele słoneczne ze specjalną odblaskową powłoką, która przekieruje promienie słoneczne z kosmosu na Ziemię, zostanie umieszczony na niebie w Chengdu. Sceptycy twierdzą, że utrudni obserwacje astronomiczne i będzie miał negatywny wpływ na zwierzęta. Jak jednak twierdzi dyrektor Instytutu Optyki w Chengdu, światło będzie przypominało naturalny zmierzch, do którego zwierzęta są przyzwyczajone i w niczym im nie zagraża.

O wilku mowa?

ojcowie franciszkanie na Górze św. Anny – donosi Opotydzień – pozbyli się części swojego księgozbioru, wystawiając go na Allegro.

Kryzys czytelnictwa dotarł i do klasztornych bibliotek.

sąd w Krakowie rozstrzygnął spór między dwoma przedsiębiorcami prowadzącymi hotele o tej samej nazwie w tym samym mieście. Mimo ryzyka konfuzji wśród klientów sąd apelacyjny uznał, że w jednej miejscowości mogą być dwa, o podobnym standardzie, hotele „Grand”.

Sądzimy, że jeden z hotelarzy uznał wyrok za „grand”, a drugi za „grandę”.

historią pracownika warsztatu samochodowego z Bartoszyc, który pomógł dwóm kobietom wymienić spaloną żarówkę, długo żyły media. Choć warsztat nie sprzedaje części samochodowych, panie, które nie miały własnej żarówki, błagały, by im pomóc. W końcu mechanik zgodził się zastąpić spaloną żarówkę swoją prywatną. Panie spytały, ile mają zapłacić. Ponieważ właściciel firmy zamknął już kasę, pracownik powiedział: da pani jakieś 10 złotych. Żarówka kosztowała 4-5 zł, czyli zarobek mężczyzny mógł wynieść maksymalnie 6 zł. I wtedy okazało się, że pracownik warsztatu padł ofiarą prowokacji ze strony pracownic bartoszyckiego Urzędu Skarbowego. Urzędniczki chciały ukarać mężczyznę 500 zł mandatu. Sprawa trafiła do sądu, który nie dopatrzył się żadnych uchybień ze strony urzędu skarbowego, uznał winę uczynnego mechanika, ale odstąpił od wymierzenia kary. Naczelniczka dwa razy odwoływała się od wyroku. Do akcji wkroczyła policja, która postanowiła ukarać urzędniczki za jazdę niesprawnym autem. Na koniec naczelniczkę odwołano ze stanowiska.

Czasami wydaje się, że dla polskich urzędników lepiej byłoby, gdyby Edison nie wynalazł żadnej żarówki.

if

16-17
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl