Dom ożywiany przyciskiem


02-02-2019 18:06:09

Rok 2019 ma należeć do sztucznej inteligencji, która w coraz większym stopniu wkracza w codzienność firm i konsumentów, natomiast na rynek pracy wpłynie robotyzacja i rozwój urządzeń z zakresu Internetu rzeczy. Jednak zanim AI i IoT się upowszechnią, warto podnieść IQ domu mniej skomplikowanymi udogodnieniami.

Produkuje je m.in. Fibar Group, innowacyjna firma, dostarczająca rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. Pokazuje je na światowych targach, jak CES w Las Vegas i IFA w Berlinie.

Polska chata inteligentna

System FIBARO w ciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na wszystkich kontynentach, w przeszło 100 krajach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. Jest w całości stworzony, rozwijany i produkowany w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka zatrudniającej niemal 350 pracowników firmy są w Poznaniu.

- Smart Implant i aplikacja Home Center to kolejne stworzone w Polsce produkty, które zdobywają uznanie na świecie. Jesteśmy szczególnie dumni, że wyznaczamy trendy, a więc realizujemy cel, który nieustannie nam przyświeca. Nagroda CES Innovation Awards Honorees przyznana Smart Implant i aplikacji FIBARO Home Center jest tego najlepszym dowodem – mówi Krzysztof Banasiak, członek Zarządu FIBARO.

Na tegorocznej wystawie CES stoisko FIBARO miało rekordową w historii firmy powierzchnię ponad 70 m2 i zostało zaaranżowane tak, aby imitować prawdziwy dom podzielony na typowe pomieszczenia, w których zaprezentowano pełne możliwości inteligentnego domu.

Domowe centrum zarządzania

Jego centrum dowodzenia jest Home Center, wykorzystująca uczenie maszynowe aplikacja zapamiętuje preferencje użytkowników i odpowiada na ich potrzeby, sugerując rozwiązania odpowiadające potrzebom domowników w momencie, w którym sięgają po telefon z aplikacją. Główny ekran prezentuje w przejrzysty i intuicyjny sposób podsumowanie sytuacji w domu, bo można na nim zobaczyć stan alarmu, temperatury, poboru mocy, ruchu, światła, drzwi, okien i rolet, bram oraz włączników. Na jednym, wygodnym ekranie użytkownik może przejść do ulubionych urządzeń, scen, czy do podsumowania pomieszczeń.

Dzięki nowym rozwiązaniom aplikacja niezauważalnie przełącza się pomiędzy dostępem zdalnym (połączenie poza domem, np. poprzez dane komórkowe), a lokalnym (Wi-Fi), pozwalając na płynne korzystanie z jej funkcji podczas wychodzenia do pracy lub powrotu do domu. A ponieważ obsługuje skróty asystenta głosowego iOS – Siri Shortcuts, więc scenami możemy sterować przy pomocy komend głosowych. Wcześniej, bo na targach IFA w Berlinie firma pokazała FIBARO Smart Implant – bardzo dobrze przyjęte urządzenie, które sprawia, że niemal każdy sprzęt staje się elementem systemu inteligentnego domu. Gramofon, piec, zestaw Hi-Fi, klasyczny ekspres do kawy czy inne sprzęty retro mogą być sterowane za pośrednictwem smartfonu.

Sterowanie światłem i… roletami

Rainbow Controller to urządzenie dostępne w zestawie (dwumetrowa taśma LED, kontroler i zasilacz) lub sam kontroler w wersji HomeKit. Korzystającym z urządzeń Apple (iOS i MacOS) umożliwia sterowanie intensywnością, barwą ciepła i kolorystyką oświetlenia, a także animacje świetlne.

Natomiast głównym zadaniem modułu Roller Shutter 3 jest zdalna kontrola nad silnikami sterującymi roletami, bramami wjazdowymi i garażowymi, a także zasłonami czy oknami uchylnymi. Umożliwia wyłączenie sterowania przyciskami naściennymi, pozostawiając kontrolę w aplikacji, bo kiedy urządzenie w połączeniu z napędem wykryje opór, to automatycznie zablokuje np. ruch rolet. Jest to ważne, gdy w domu znajdują się dzieci i zwierzęta, które mogą przypadkowo dostać się pod rolety w trakcie ich opuszczania. Ponadto możliwość konfigurowania scen pozwala za pomocą jednego przycisku uruchomić sekwencję wydarzeń, które dostosują wnętrze do aktualnych potrzeb mieszkańców. Gdy domownicy postanowią obejrzeć film, to jedno kliknięcie wygasi oświetlenie, opuści rolety i uruchomi telewizor. Oczywiście jeśli zostały one podłączone do systemu smart home. Podobnie w przypadku wykrycia niepożądanego ruchu (np. włamania) system zainicjuje odpowiednią scenę i uruchomi np. oświetlenie alarmowe, sygnał dźwiękowy i podniesienie rolet.

Z kolei FIBARO Walli to kompletna linia gniazd i przełączników łącząca urządzenia inteligentne i klasyczne, która zmieni dom na w pełni inteligentny. Bo zamknięte w przyjemnej dla oka formie z wpisanym pierścieniem LED, którego kolor można personalizować, dają bardzo zaawansowane możliwości ustawień. System np. sam wykryje zmniejszony pobór prądu w jednym z gniazd po wyłączeniu telewizora i wyłączy zasilanie w pozostałych gniazdach w pomieszczeniu, aby zaoszczędzić energię.

Gniazdka i przełączniki Walli, współdziałające z asystentami głosowymi, jak Amazon Alexa, Siri czy Google Home, uzupełni Walli Controller, któremu będzie można przypisać dowolną funkcję i umieścić go w dowolnym miejscu domu.

Oczywiście nie są to jedyne dostępne na rynku rozwiązania podnoszące inteligencję naszego domu, ale portoflio poznańskiej firmy zaskakuje ich rozmaitością.

 boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl