Wydarzenia


02-02-2019 19:06:44

Przetarg na przekop

31 grudnia 2018 r. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło przetarg na pierwszą z trzech części budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Przetarg  ma być rozstrzygnięty w ciągu 3 miesięcy. Koszt budowy całości to ok. 880 mln zł, ale cena ta może wzrosnąć ze względu na szybki wzrost cen w budownictwie.
Kanał o 1,3 km długości i 5 m głębokości ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Zarząd Województwa Pomorskiego  zapowiedział odwołanie od pozytywnej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, gdyż jest przeciwny temu projektowi. Na początku stycznia Komisja Europejska prosiła o przedstawienie argumentów o zasadności  inwestycji w związku z jej wpływem na środowisko, choć w raporcie naukowców nie stwierdzono negatywnego oddziaływania na obszary Natura 2000. Rząd przygotowuje odpowiedź na pismo KE. jaz.

 

 

 

Jubileuszowa edukacja jądrowa

W Warszawie, Świerku i Różanie od 26 do 29 listopada odbywały się wykłady i zajęcia X edycji Szkoły Energetyki Jądrowej (SEJ) organizowanej przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Wydział Fizyki UW oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zajęcia prowadziło ponad 20 wykładowców z całego świata.

W jubileuszowej edycji  SEJ brali udział naukowcy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci.  Dyskutowano nie tylko o projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2040". Równie żywiołową debatę wywołały referaty dotyczące planów NCBJ związanych  z konstrukcją badawczego reaktora wysokotemperaturowego w Świerku, a w przyszłości budowie w Polsce tego typu reaktora komercyjnego, produkującego ciepło procesowe dla krajowego przemysłu petrochemicznego. mb

 

 

Chińska strona Księżyca

Chińska sonda kosmiczna Chang'e 4, wystrzelona 8 grudnia wylądowała, 3 stycznia 2019 r., na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. To pierwsze lądowanie statku wysłanego z Ziemi na tej półkuli. Sonda została wyniesiona przez rakietę Długi Marsz 3B. Zbada strukturę i skład mineralny powierzchni oraz przeprowadzi badania radioastronomiczne, gdyż "ciemna strona" Księżyca wolna jest od wszelkich radiowych zakłóceń z Ziemi. jaz.

 

 

 

Ponad 103 mld zł dofinansowania!

21.02.2019 r. wznowiono nabór wniosków o dofinansowanie z programu priorytetowego Czyste Powietrze, którego celem jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych

Do końca 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły formalnie ponad 25 tys. wniosków, a do połowy stycznia podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania. Największe zainteresowanie jest na Śląsku i Mazowszu. Zakłada się, że w ciągu 10 lat realizacji programu za ponad 103 mld zł, termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl