Co pan na to, inżynierze? Liderzy - milionerzy


02-02-2019 19:09:25

- Polsce zagraża tzw. pułapka średniego wzrostu: średnie tempo rozwoju gospodarczego, średni poziom polskich produktów oraz średni poziom nauki i szkolnictwa wyższego. Jestem pełen podziwu dla osiągnięć laureatów, ich dorobku mimo młodego wieku. Jeśli polska nauka ma się wyrwać z tej pułapki, to musi to być dziełem przede wszystkim młodych naukowców. Naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego (na zdjęciu), podczas wręczenia stypendiów/grantów laureatom IX edycji konkursu w programie NCBR - LIDER. 

***

- Program łączy trzy elementy: doskonałość naukową, której efektem są bardzo dobre projekty, zdolność do utworzenia zespołu oraz wyprowadzenie nauki na nieco szersze wody, bo wychodzicie z nią z wieży z kości słoniowej do społeczeństwa, tworząc coś, co dla niego korzystne. Od wszystkich Liderów wybranych w programie oczekujemy umiejętności samodzielnego planowania i zarządzania projektami naukowymi, a także kierowania zespołami badawczymi i komercjalizacją wyników badań – podkreślił prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

***

W IX edycji konkursu wyróżnienia i symboliczne czeki na łączną kwotę bliską 60 mln zł otrzymało 51 naukowców (to rekord w tym programie) poniżej 35 roku życia, wybranych spośród 201 zgłoszonych. Nagrodzono projekty z zakresu nauk: medycznych i o zdrowiu, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, fizycznych, chemicznych oraz aż 28 technicznych, ale na zdjęciu jest tylko kilkoro.

Dotychczas na prowadzenie własnych badań 337 laureatów uzyskało łącznie ponad 367 mln zł dofinansowania.

***

Nabór wniosków w 10. konkursie programu LIDER trwa do 18 marca.

boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl