Na topie nie tylko TORUS


23-04-2019 14:04:52

Oto 12 wież, które różnią się od wszystkich innych strukturą i urodą. I dlatego są preferowane przez wielu fotografów i turystów - tak portal The World Geography przedstawiał i uzasadniał wybór dwunastu najbardziej niesamowitych wież świata. Obiekty zwróciły uwagę jurorów właśnie oryginalnością konstrukcji i pięknem kształtu. Wśród wyróżnionych budowli znalazła się wieża z ...Ciechanowa.

Wykorzystać potencjał

W 2015 r. miasto przejęło od ZWiK teren wraz z wieżą. Po przeprowadzeniu ekspertyzy technicznej obiektu, w rok później opracowano „Program funkcjonalno-użytkowy rewitalizacji i modernizacji wieży ciśnień w Ciechanowie”. Zawiązano partnerstwo z Powiatem Ciechanowskim oraz Politechniką Warszawską i złożono wniosek o dofinansowanie rewaloryzacji wieży oraz zabytkowej kamienicy przy ul Warszawskiej - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Na projekt pozyskano dofinansowanie w kwocie 6 336 764,18 zł. W maju 2017 r. została zawarta umowa z wykonawcą na realizację rewitalizacji wieży i zagospodarowania terenu wokół niej. Zaprojektowano strefy rekreacyjne, m.in. zieloną polanę z ... kinem letniem, czy zadaszoną tzw. „zoną digital” (WI-FI). Strefy oraz wszystkie pomieszczenia (z wydzieloną kawiarnią - wyspą włącznie) stanowią publiczną przestrzeń otwartą dla każdego bez ograniczeń. Nie zapomniano też o udogodnień dla osób niepełnosprawnych, czy seniorów.

Teren wokół wieży jest "ogrodem sztuki", stanowiącym wręcz idealne "estetyczne przedpole" dla parku nauki i technologii.

Wzniesiono pawilon o pow. 600 m², przeznaczony na Eksploratorium Matematyki i Techniki. Na poziomie podziemnym „-1” przewidziano 3 sale ekspozycyjne z odpowiednim zapleczem. A łączna powierzchnia kondygnacji podziemnej wynosi 400 m2. A nieopodal - w odremontowanej kamienicy – zlokalizowano młodzieżowy Klub Odkrywców.

Joanna Potocka – Rak, I Zastępca Prezydenta Miasta zaznacza, że Ciechnów: przystępując do rewitalizacji wieży i tworząc Centrum Nauki chce dobrze wykorzystywać potencjał, którym dysponuje. Nie każde miasto ma tak wyjątkowy obiekt, ale i niewiele miast decyduje się na realizację tak wymagających projektów. Podjęliśmy to wyzwanie. Mamy nadzieję na stworzenie miejsca wyjątkowego, które stanie się wizytówką i nową atrakcją turystyczną Ciechanowa, a dzieci i młodzież - poprzez zabawę i doświadczenia - będą miały tu możliwość zdobywania wiedzy z przedmiotów ścisłych.

W tym roku wieża ciśnień wraz z parkiem nauki została nominowana do finału ogólnopolskiego konkursu "Top Inwestycje Komunalne" wśród 25 inwestycji z całej Polski. Oddać głos może każdy, a głosowanie ma zakończy się 6 maja. Na finiszu konkursu prowadzi ciechanowski TORUS. Przed oddaniem tego numeru "PT" do druku na TORUS było oddanych ponad 1500 głosów (I miejsce), zatem jest on faworytem na zwycięstwo w konkursie.

Atrakcje na wysokościach

Chętnych do pójścia "turystyczną drogą do nieba" jest coraz więcej Zakończyła się budowa wieży widokowej w Poznaniu, na terenie Fabianowa-Kotowa. Zaprojektowana na planie trójkąta ma 25 m wysokości, jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt wiedzie 120 stopni schodów. Kosztem 34 mln zł – z czego 26,4 mln zł to unijna dotacja - niespodziankę szykuje Zabrze. Znajdująca się w tym mieście przy ul. Zamoyskiego - a licząca sobie już ponad sto lat - 46 metrowa wieża ciśnień, zostala poddana rewaloryzacji. Prace budowlane rozpoczęto w marcu, a zakończone zostaną do grudnia 2019 r. W odnowionej wieży ciśnień zostanie urządzana interaktywna ekspozycja pn. CARBONEUM - Centrum Wiedzy o węglu. (Zaplanowano także - na wysokości 20,5 m - taras widokowy).

- Dzięki decyzji o udostępnieniu zwiedzającym Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido oraz realizacji projektu turystyczno-kulturalnego Sztolni Królowa Luiza, nasze miasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na Europejskim Szlaku Zabytków Techniki - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. I dodaje: Jestem przekonana, że wieża ciśnień będzie chętnie odwiedzaną, kolejną perełką industrialną Zabrza,

Także Politechnika Gdańska zrewitalizuje własną wieżę ciśnień, będącą częścią budynku Laboratorium Maszynowego uczelni. Utworzony zostanie też punkt widokowy, co jest ambitnym zadaniem dla projektantów, jeśli nie ma zaburzyć proporcji architektonicznego zabytku. Punkt widokowy ma więc powstać wewnątrz wieży (31 m). A co do strony finansowej, pomysł sanacji jest urzeczywistniany w ramach budżetu obywatelskiego! Na pierwszy etap rewitalizacji wieży już przeznaczono 195 tys. zł.

Potrafimy doceniać oryginalne budowle, acz już nie spełniające swych pierwotnych zadań, do których je zaprojektowano i wykonano. Nadanie im nowych funkcji, daje im "drugie życie", a nam stwarza znakomite warunki do aktywnego wypoczynku i nauki.

Marek Bielski

W rankingu wygrała Ivy Tower z Brugii. Drugie miejsce zajęła Torre Guinigi z Lucca w Toskanii, a trzecie, dzwonnica soboru św. Mikołaja w Kalazinie (Rosja).Czwarte przyznano mierzącej 220 m wieży telewizyjnej w rosyjskim Jekaterynburgu. A za nią znalazła się dziesięciokrotnie niższa wieża z Ciechanowa. Nie imponowała wysokością, ale doceniono ją za techniczne nowatorstwo. Stalowa wieża o kształcie torusa, osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej, zaprojektowana jako tzw. zbiornik wyrównawczy w 1972 r. przez mgr. inż. Jerzego Bogusławskiego, znajduje się w najwyższym miejscu w mieście. Ma 22 m wysokości, jej średnice: to 17,7 m (górna), 11,25 m (dolna) oraz około 7 m (w miejscu zwężenia), a kubatura to 1560 m³. Od lat 80. ubiegłego stulecia obiekt należący do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji był nieużytkowany. I po prostu z roku na rok – coraz bardziej - niszczał (Por. M.Bielski "Puchar prezydenta", "PT" 24/2014. W tekście optowaliśmy za rewitalizacją wieży, aby mogła służyć do celów edukacyjnych).

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl