Wydarzenia


23-04-2019 16:21:07

Łukasiewicz wystartował

1 kwietnia zaczęła działać Sieć Badawcza Łukasiewicz. Nowa struktura, koordynowana przez Centrum Łukasiewicz, ma prowadzić ważne dla państwa badania aplikacyjne i prace rozwojowe. Połączyła 37 instytutów badawczych, w większości podlegających Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, oraz Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Jej prezesem został Piotr Dardziński (na zdjęciu), dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przy prezesie powstanie 20-osobowe kolegium doradców (10 przedstawicieli środowiska społeczno-gospodarczego lub finansowego, 5 przedstawicieli nauki i 5 dyrektorów instytutów). Dyrektorzy instytutów działających w ramach Sieci zostaną powołani na 5-letnią kadencję przez prezesa Centrum. if

300 tysięcy „elektryków”

Podczas Kongresu MOVE Mobility & Vehicles w ramach Poznań Motor Show 2019, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur zapowiedział, że przy efektywnym wykorzystaniu środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu  po polskich drogach już w 2025 roku może poruszać się 300 tysięcy samochodów elektrycznych. To tyle, ile w ubiegłym roku jeździło w Norwegii. Co 10 samochód nowo rejestrowany w Polsce będzie wyposażony w napęd elektryczny. jaz.

Polsko-chińska współpraca

Z inicjatywy chińskich przedsiębiorstw w Polsce 14.03. w Warszawie zainaugurowała swoją działalność Polsko-Chińska Główna Izba Gospodarcza.Wśród 200 gości honorowych byli m.in. Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce, Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Krzysztof Senger, p.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, oraz Andrzej Malinowski, prezes Pracodawców RP, a także reprezentant Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Do zadań Izby, której prezesem jest Liu Hongxinga (na zdjęciu), należy m.in. stworzenie platformy do dialogu dla biznesu i rządów Polski oraz Chin, pomoc chińskim i polskim przedsiębiorstwom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, organizowanie wyjazdów i spotkań biznesowych oraz zachęcanie większej liczby chińskich firm do inwestowania w Polsce. boj.

Prorok we własnym kraju

Energy & Fuels, cenione czasopismo naukowe American Chemical Society opublikowało w styczniu 2019 r. badania nad technologią przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na olej napędowy i benzynę, opatentowaną przez polską firmę Adama Hańderka w 2018 r., potwierdzające wysoką efektywność i opłacalność technologii (1kg odpadów - 1 l. gotowego paliwa). Dopiero teraz media zainteresowały się tym wynalazcą, który już przed laty pojawiał się na łamach Przeglądu Technicznego. Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. jaz.

Lider AGD w Polsce

Firma BSH, która sprzęt gospodarstwa domowego sprzedaje m.in. pod markami Siemens, Bosch, Gaggenau i Zelmer, zakończyła w Łodzi najważniejszy etap modernizacji jedynej w koncernie fabryki suszarek do ubrań. Kosztem 100 mln zł zdolności produkcyjne wzrosły o 40%. W fabryce, która współpracuje z Politechniką Łódzką, wdrożono elementy Przemysłu 4.0. Zatrudniająca wysokowykwalifikowaną kadrę fabryka produkuje 700 wariantów suszarek do ubrań, 99% na eksport. Obecnie 79% wyrobów to suszarki kondensacyjne z pompami ciepła i technologią Home Connect. Obok jest też fabryka zmywarek, ale wkrótce na tym terenie BSH rozpocznie budowę drugiej - największej w Europie. W Łodzi ma jeszcze fabrykę pralek we Wrocławiu – lodówek i piekarników, a w Rogoźnicy – małego AGD. boj.

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl