Co pan na to, inżynierze? Brno znowu ważne


14-05-2019 20:02:51

12 kwietnia br. w Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie odbyło się spotkanie zarządców Targów Brneńskich z dziennikarzami. W tym mało sprzyjającym dla organizatorów imprez targowych okresie okazało się, że firma Targi Brneńskie chwali się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Co ciekawe, ten wysoko dodatni (w przeliczeniu 24 mln zł netto ) zbiegł się w czasie z ponowną zmianą właściciela – z niemieckiego (Dusseldorf Messe) na czeskiego (miasto Brno).

***

Tak się zbiegło, że gdy kapitał niemiecki wchodził do Brna (1997 r.), byłem uczestnikiem jednej z imprez organizowanych przez Targi Brneńskie. Liczono wówczas na doinwestowanie czeskiego organizatora oraz pomoc logistyczną z Dusseldorfu. Zamiast tego było wyprowadzanie zysków, a być może i podkupywanie klientów Brna przez niemieckich właścicieli. Inaczej nie da się wytłumaczyć faktu regularnego deficytu Targów Brneńskich.

Od minionego roku Czesi liczą na rosnące zyski i coraz więcej klientów, także z Polski. W ofercie mają wiele imprez corocznych oraz kilka odbywających się co dwa lata.  

Te najbardziej znane i ważne dla czytelników PT to: październikowe Targi Maszynowe (MSV), marcowe TECHAGRO (co 2 lata) i APMER oraz SALMA (maszyny dla przemysłu spożywczego).

***

Polskie firmy chętnie uczestniczą w Targach Brneńskich, bo z uwagi na położenie tego miasta łatwo o partnerów nie tylko z Czech i Słowacji, ale także z Austrii, Niemiec i byłej Jugosławii. Mogą też liczyć na pomoc dynamicznego Konsula Honorowego Republiki Czeskiej Jarosława Krykwińskigo z Częstochowy: agencja@targi.brno.pl.

hp (foto: bvv)      

16-17
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl