Giełda wynalazków i projektów. Nadążyć za Kopernikiem


14-05-2019 20:14:35

Coraz bardziej ambitnie w stronę swojego patrona kierują się naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tu aktywność innowacyjna w naukach ścisłych i medycznych jest niejako obowiązkiem. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK prezentuje w ostatnich latach na wystawach wynalazków coraz ciekawsze rozwiązania.

Już w 2018 r. innowatorzy z Torunia dotarli na III edycję Międzynarodowych Targów Designu oraz Innowacyjności JIDE w Tokio. To młoda impreza, ale jeśli weźmiemy pod uwagę miejsce, to kto wie, czy wkrótce nie stanie się mekką światowych wynalazków.

Superstent

Złoty medal JIDE 2018 otrzymali pracownicy Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK: dr Maciej Gagat, dr hab. Dariusz Grzanka oraz prof. dr hab. Alina Grzanka, za „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy”. Jest to rewolucyjny w kardiologii inwazyjnej stent wewnątrznaczyniowy do implantacji w miejscu zwężenia naczynia krwionośnego w celu utrzymania jego odpowiedniego światła. Zwiększa skuteczność zabiegów poszerzenia, zwłaszcza tętnic wieńcowych, metodą angioplastyki balonowej z implantacją stentu, znacznie ogranicza też powikłania pozabiegowe. Zakres wynalazku obejmuje zarówno konstrukcję stentu, jak i jego zewnętrzne powłoki o ukierunkowanym działaniu.
Zaletą nowej konstrukcji stentu jest jego duża wytrzymałość na siły zewnętrzne z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej giętkości. Zapewnia dopasowanie stentu do ściany naczynia na całej długości oraz optymalną powierzchnię wycięć stentu. Zastosowano płytkowe elementy zwiększające powierzchnię działania wewnętrznych powłok funkcyjnych oraz stanowiące dodatkową barierę oddzielającą zewnętrzne pokrycie stentu od ściany naczynia krwionośnego. Konstrukcja umożliwia bezpośrednie umieszczenie znaczników o ograniczonej przezierności dla promieni RTG. Główną przewagą technologiczną tego stentu jest ukierunkowane działanie na poszczególne warstwy komórkowe ściany naczynia. Z jednej strony precyzyjnie hamuje proliferację i migrację komórek budujących ścianę naczynia, z drugiej przyspiesza gojenie się miejsca implantacji. Wypukła struktura powłoki zewnętrznej nowego stentu wbija się w ścianę naczynia krwionośnego, zapewniając penetrację, by stopniowo uwalniać leki hamujące nadmierny rozrost komórek. Powłoka wewnętrzna zawiera przeciwciała ułatwiające dalszą terapię.

Wiem, gdzie jesteś

Nagrodzono też zespół z wydziałów Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Matematyki i Informatyki za „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”. Rozwiązanie składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo małe, więc wmontowanie w obuwie nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie, który realizuje algorytm pozycjonowania. Autorzy pracowali z myślą o wsparciu służb pożarniczych podczas akcji ratunkowo-gaśniczych. Ustalenie pozycji strażaków w obiekcie podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych. Ale łatwo sobie wyobrazić o wiele szersze zastosowania tego pomysłu.

Grzyby żarłoczne

Równie ciekawe wynalazki UMK zdobyły medale podczas tegorocznego XXII Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”. „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny” opracowały panie: dr hab. Grażyna B. Dąbrowska (laureatka konkursu „Innowacja jest Kobietą”), mgr Zuzanna Znajewska, dr hab. Ewa Olewnik-Kruszkowska i dr Grażyna Szczepańska.

W skład preparatu wchodzą naturalnie występujące w środowisku mikroorganizmy zdolne do syntetyzowania enzymów biorących udział w degradacji tworzyw sztucznych i białek. Projekt opisuje preparat z grzybów i innych mikroorganizmów występujących w Polsce. Przyspiesza o ok. 20% rozkład plastików, nawet tych biologicznie niedegradowalnych. Preparat jest łatwy do reprodukcji i tani w przygotowaniu, a zwłaszcza jest na czasie – temat dnia to wszak utylizacja gigantycznych ilości odpadów opakowaniowych.

By dłoń nie zawiodła

Złoty medal oraz puchar Stowarzyszenia Wynalazców Rosyjskich otrzymał wynalazek „Walce do ręki spastycznej z ograniczeniami ruchu otwarcia”, którego autorami są dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii CM UMK oraz dr inż. Dariusz Mikołajewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Spastyczność to nadmierny opór na rozciąganie mięśnia zależny od szybkości rozciągania, wynikający z braku hamowania odruchu rozciągowego. Powodem jest uszkodzenie unerwienia danego organu. Spastyczność ręki jest jednym z najczęstszych następstw udaru mózgu. Dotknięci taką przypadłością cierpią ból, wykonanie podstawowych czynności sprawia im niesłychaną trudność. Spastyczność powoduje utratę kontroli nad ręką, a jej ruchy nie są już skoordynowane z pracą reszty ciała. Wynalazek znacznie łagodzi te przypadłość.

W 2019 r. wynalazki z UMK mają być prezentowane na targach w Niemczech, Tajwanie i w Chorwacji. Wszystkie te działania są finansowane z Projektu „KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług".

jaz

16-17
Aktualny numer WSZYSTKIE
eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl