Chiński cyfrowy bat na korupcję


24-05-2019 19:45:04

Opór chińskich urzędników rządowych i samorządowych wobec przełomowego eksperymentu z big data jest tylko jednym z wielu wyzwań, ponieważ tamtejszy rząd zaczyna wykorzystywać tę nową technologię do kontrolowania i nawigowania po swej gigantycznej biurokracji.

Według państwowych mediów w tym Państwie Środka w 2016 r. ponad 50 milionów osób było zatrudnionych w rządowych oraz samorządowych instytucjach i od nich otrzymywały wynagrodzenia, chociaż niektórzy analitycy podają liczbę ponad 64 milionów - więcej niż liczba ludności w Polsce.

Uczenie maszynowe

Aby przekształcić tego molocha w bezproblemowo działająca w informatycznej erze, organizację, Chiny zaczęły stosować różnego rodzaju wysoce zaawansowane technologie. Na przykład, ministerstwo spraw zagranicznych tego państwa, do pomocy w ocenie ryzyka i podejmowania decyzji dotyczących ważnych projektów inwestycyjnych Chin za granicą, wykorzystuje uczenie maszynowe. Pekin opracowuje ogólnokrajowy system rozpoznawania twarzy umożliwiający identyfikację, - w ciągu kilku sekund - każdej osoby, w dowolnym miejscu i czasie. Np. w prowincji Kuejczou system działający w chmurze internetowej ( wirtualnym dysku przenośnym) śledzi na żywo ruchy i działania każdego policjanta. Główne chińskie firmy telekomunikacyjne, takie jak ZTE, zdobyły kontrakty rządowe na opracowanie technologii blockchain (łańcuch bloków służący do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie), mającej zapobiegać modyfikacji danych rządowych przez nieupoważnione osoby lub organizacje. Prezydent Chin, Xi Jinping, wielokrotnie podkreślał konieczność promowania w reformie rządowej innowacji naukowych i technologicznych, takich jak big data i sztuczna inteligencja.

Wypalić korupcję

Jednak wyzwaniem dla Chińczyków jest wdrożenie nowej technologii w terenie. Dotyczy to antykorupcyjnego, wykorzystującego sztuczną inteligencję, systemu, nazwanego przez pracujących nad nim naukowców „Zero Trust” (Zero zaufania). System ten, opracowany i wdrożony wspólnie przez Chińską Akademię Nauk i instytucje kontroli wewnętrznej Komunistycznej Partii Chin, ma na celu monitorowanie, ocenę lub interwencję w działalność zawodową i życie osobiste urzędników publicznych. Może on uzyskiwać dostęp do ponad 150 chronionych baz danych w centralnych, lokalnych i samorządowych instytucjach.

System ten nie jest jednak pozbawiony słabości. Urządzenia tego systemu mogą niezwłocznie wykrywać nietypowe wzrosty oszczędności bankowych, lub jeśli pojawił się nowy zakup samochodu, lub przetarg na rządowy kontrakt w którym bierze udział urzędnik państwowy, jego rodzina albo przyjaciele. Kiedy powstanie takie podejrzenie, system oblicza szanse korupcjogennego działania. Jeśli wynik przekracza ustaloną normę, powiadamiane są odpowiednie władze.

Urzędnik kontratakuje

Jednak eksperyment z Zero Trust został ograniczony do 30 regionów administracyjnych i miast, zaledwie 1 procenta całkowitej powierzchni administracyjnej tego olbrzymiego państwa. Chodzi o „uniknięcie wywoływania przez urzędników wielkoskalowego oporu”, zwłaszcza tych najpotężniejszych, za pomocą wykorzystania internetowych botów (programów służących do wykonywania określonych czynności przez maszynę na polecenie człowieka).

Od 2012 r. program Zero Trust wyłapał 8721 pracowników rządowych instytucji, którzy popełnili nadużycia, takie jak defraudacja, nadużycie władzy, niewłaściwe wykorzystanie funduszy rządowych i nepotyzm. Podczas gdy niektórzy zostali skazani na kary więzienia, to większość, po otrzymaniu ostrzeżenia lub drobnej kary, otrzymała pozwolenie na wykonywanie dotychczasowych obowiązków.

Mimo to niektóre władze - jak w okręgu Mayang, mieście Huaihua i okręgu Li w Hunan - wycofały się z używania tego systemu gdyż, jak jeden z naukowców powiedział, „mogą nie czuć się całkowicie komfortowo z nową technologią”.

Zatrucie na szczycie

Natomiast Zhang Yi, urzędnik Komisji ds. Kontroli Dyscypliny Chińskiej Partii Komunistycznej w Ningxiang w prowincji Hunan, stwierdził, że głównym celem programu nie było karanie urzędników, ale „uratowanie ich” na „wczesnym etapie korupcji”. Odkąd Xi Jinping przejął władzę w 2012 roku, szacuje się, że ponad 1,4 miliona członków partii i pracowników rządowych instytucji zostało ukaranych, w tym tacy oficjele, jak były lider Komunistycznej Partii Chin i minister bezpieczeństwa publicznego, Zhou Yongkang, skazany na dożywocie, czy Chongqing Bo Xilai , który został wyrzucony z KPCh, usunięty z wszelkich stanowisk publicznych i skazany na dożywotnie więzienie.

Członek dyscyplinarnego komitetu partii w okręgu Xiushui, Jiangxi, który brał udział w projekcie Zero Trust, powiedział, że urzędnicy rządowi nie są za bardzo skłonni do dostarczania niezbędnych danych. „Ale zazwyczaj ustępują pod niewielką presją". Urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję może porównywać informacje z różnych źródeł i wskazywać rozbieżności między nimi, może nawet analizować zdjęcia satelitarne, w celu zbadania, czy rządowe środki na budowę drogi w wiosce nie znalazły się w kieszeni urzędnika. Niektórzy urzędnicy kwestionują prawo maszyny do dostępu do bazy danych wrażliwych. Zatem nic dziwnego, że system jest likwidowany w niektórych okręgach i miastach, a ci pracownicy, którzy nadal go używają, stoją w obliczu ogromnej presji.

Maszynowy ekspert sądowy

Ale pomimo pewnych swych niedoskonałości Zero Trust, sztuczna inteligencja wkracza do różnych sektorów państwa, ponieważ rząd Chin jest zdeterminowany, aby wykorzystywać najnowocześniejsze technologie. W niektórych sądach zostali zatrudnieni specjaliści i urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję, w celu czytania akt spraw i pomagania sędziom w procesach sądowych, celem ich przyspieszenia i udoskonalenia. Urządzenie o kryptonimie „206” ma możliwość rejestrowania rozmów i wyjaśnień, pokazywania dowodów, takich jak nagrania z kamer monitorujących. Niedawno sąd w Szanghaju po raz pierwszy w Chinach użył podczas publicznego wysłuchania asystenta sztucznej inteligencji, podała chińska agencja informacyjna Xinhua.

Maciej Kamyk

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl