Wino dla inżyniera (220): Inżynierowie i wino


14-06-2019 19:24:20

Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (a taki odbywa się właśnie w Krakowie w chwili, kiedy to wydanie "Przeglądu Technicznego" trafia do rąk czytelników) jest dla winnego maniaka okazją do poszukania związków między winem a ludźmi z wyższym wykształceniem technicznym. Szczególnie interesujący wydaje się przy tym wkład inżynierów w produkcję wina i generalnie w to wszystko, co sprawia, że możemy obcować z tym boskim napojem.

Ludzie nauczyli się wytwarzać wino na długo przedtem, zanim wymyślono wyższe uczelnie techniczne – tak, że inżynierom zostały tu tylko udoskonalenia (np. fermentatory rotacyjne, sterowanie temperaturą fermentacji, nowe metody klarowania itp.). Wielu inżynierów zaraziło się jednak bakcylem winiarskim i z czasem zaczęło produkować wina. Niektórym udało się to nawet niezgorzej.

W połowie XX w. wina produkowało się w Hiszpanii głównie w regionie Rioja, a Ribera del Duero (dziś apelacja notowana wyżej od Riojy) znana była przede wszystkim z uprawy buraków cukrowych. W miejscowej fabryce kombajnów do zbioru tych buraków zatrudnił się młody inżynier – Alejandro Fernandez. I konstruował te kombajny, ale marzył o własnej winnicy. Założył ją w 1972 r. i – zaczynając od zera – całą resztę swojego życia poświęcił winiarstwu. Udało mu się zmienić oblicze Ribera del Duero, wypromować szczep Tempranillo jako gwiazdę regionu, dojść do niezwykle wysokiej jakości produkowanych win i wreszcie – co nie bez znaczenia – stworzyć prawdziwe winiarskie imperium. Dziś " gromadka" Fernendeza to nie tylko wina Pesquera, ale i wiele innych etykiet z innych apelacji. Jak widać – inżynier potrafi!

Mamy i dobry polski przykład z tego zakresu. Niemcy są krajem winiarskim od dawien dawna, winiarzy jest tam na pęczki i mogłoby się wydawać, że polski inżynier nie ma tam czego szukać. Inż. Andrzej Greszta najwyraźniej tego nie wiedział i w efekcie, po wielu latach wytężonej pracy, stał się cenionym producentem mozelskich rieslingów, rozchodzących się jak ciepłe bułeczki, a sprzedawanych pod hasłem "Niemieckie wino z polską duszą". Jego Krover Steffensberg Spaetlese Trocken pamiętam do dziś.

Liczni inżynierowie w Polsce zajęli się importem i dystrybucją wina – że wspomnę tylko o Mariuszu Glenszczyku, inżynierze i ekonomiście zajmującym sie wyborem win dla importera TIM SA oraz mgr. inż. Sławomirze Chrzczonowiczu, prowadzącym politykę asortymentową dla Winkolekcji – wyspecjalizowanego w handlu winem ramienia Rolmexu.

No dobrze, ale czy inżynierom udaje się jeszcze zrobić coś dla amatora wina poza sprowadzeniem trunku z zagranicy? Tak, a najlepszym przykładem jest tu amerykański inżynier Greg Lambrecht, związany zawodowo przez lata z przemysłem igieł chirurgicznych. Dzięki jego inwencji powstał system Coravin, umożliwiający pobieranie z zamkniętych korkiem butelek części zawartości, z wypełnianiem ubytku argonem. Umożliwiło to rozciągnięte w czasie picie butelki "na raty", co ma dla winopijców kapitalne znaczenie.

Winiarska pasja bywa pożyteczna, ale czasami radykalnie zmienia życie inżyniera. Tak było z francuskim inżynierem spawalnictwa Michelem Chasseuil z zakładów Dassault, który przed 40 laty zaczął budować swoją kolekcję unikalnych flaszek. Do dziś zgromadził ich 40 tys., a ich łączna wartość sięga obecnie 50 mln euro. W pewnym momencie odszedł z pracy, by zająć się już tylko kolekcją. Najlepszy interes zrobił na butelce Petrusa 1982, którą kupił za 37 euro, a która dziś jest warta 5 tys. euro. Chasseuil ma zresztą jako jedyna osoba na świecie pełen komplet roczników Petrusa, począwszy od 1905 r. Myśli o stworzeniu muzeum; środki na nie zaczął zbierać, organizując degustacje winnych rarytasów. Udział w takiej degustacji u niego kosztował ostatnio 10 tys. dolarów.

Wprawdzie wino to nie kolej w Andach, ale miło, że inżynierowie przyczynili się do rozwoju i w tym zakresie.

Zjazdowi inżynierskiemu życzę pomyślnych obrad, a po nich – dobrych toastów wznoszonych wyśmienitym winem. Na zdrowie!

winny maniak

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl