Parlament 500 milionów. Po wyborach


14-06-2019 19:26:37

PO WYBORACH

23-26 maja obywatele 28 państw Unii Europejskiej wybrali 751 posłów do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiamy w skrócie, co w związku z tym będzie się działo w Parlamencie i Komisji Europejskiej w ciągu najbliższych miesięcy.

Frekwencja w wyborach do PE w 2019 r. była najwyższa od 20 lat – w europejskich wyborach wzięło udział prawie 51% obywateli UE uprawnionych do głosowania (łącznie z Wielką Brytanią). Frekwencja wzrosła w 21 krajach, z czego w siedmiu o ponad 10 punktów procentowych. Największy wzrost nastąpił w Polsce – o blisko 22 pkt proc., z 23,83% w 2014 r. do 45,68% podczas ostatnich wyborów.

Nowo wybrani posłowie muszą teraz zdecydować, do jakiej grupy politycznej w PE się przyłączyć lub jaką grupę stworzyć. Grupy polityczne składają się z parlamentarzystów z różnych krajów, reprezentujących zbliżone poglądy polityczne. Grupy polityczne mają swoje przywileje, czyli większy wpływ i więcej czasu na przemówienia. Ale muszą też spełnić pewne wymagania – aby utworzyć grupę polityczną, potrzeba 25 posłów z co najmniej 7 krajów członkowskich. Na podstawie ostatecznych rezultatów z 13 państw członkowskich, tymczasowych wyników z 14 państw i wstępnych wynikach z Irlandii, podział miejsc w europarlamencie zapowiada się następująco: Europejska Partia Ludowa – 180 mandatów,  Partia Europejskich Socjalistów –146, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – 109, Zieloni – 69, Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – 59, Europa Narodów i Wolności – 58, Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej – 54, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica – 39. 29 deputowanych może znaleźć się w mniejszych ugrupowaniach, 8 najpewniej pozostanie niezrzeszonych.  Po raz pierwszy dwie największe frakcje (centrolewica i centroprawica) nie będą miały nieformalnej koalicyjnej większości – w wielu krajach UE spada znaczenie starych partii, opartych na podziale na tradycyjna lewicę i prawicę.  Na uwagę zasługuje zwłaszcza duży sukces Zielonych, nie sprawdziły się natomiast czarne scenariusze zakładające wzmocnienie populistów, którzy zwiększyli swe posiadanie o 3-4 pkt proc. w stosunku do poprzedniej kadencji.

oprac. if

Na podst. Serwisu prasowego Parlamentu Europejskiego

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl