Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Andrzej Enkelman, Paweł de Sternberg Stojałowski


14-06-2019 19:30:35

Andrzej Enkelman

Inżynier mechanik po Uniwersytecie w Adelajdzie, jest członkiem Institute of Engineers Australia, Society of Automotive Engineers, American Society of Mechanical Engineers oraz German Engineering Institute. Studiował biomechanikę kontuzji. Ma 60 lat doświadczenia w projektowaniu i zarządzaniu inżynierią, z czego przez 53 lata prowadził działalność na swój rachunek. Jest dyrektorem własnej firmy ENKA-TECH Enkelman Technologies PTY LTD, wykonującej projektowanie ładowarek masowych, pojazdów specjalnych, dźwigów samojezdnych i portowych, ciężarówek, przyczep, sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego, lokomotyw manewrowych i sprzętu do konserwacji kolei. Przez ostatnie 45 lat aktywnie uczestniczył w badaniach i rekonstrukcji wypadków drogowych i przemysłowych, a także w testowaniu pojazdów i podzespołów, w tym jako ekspert i arbiter. Biegle włada trzema językami, a z jego doświadczenia i usług korzysta Australia (m.in. przy stanowieniu norm i regulacji prawnych) i wiele innych krajów.

Firma A. Enkelmana zajmuje 365 m2, jest to nowoczesny obiekt umożliwiający tworzenie i testowanie prototypów, ocenę komponentów przy pełnym bezpieczeństwie. Zatrudnieni w firmie inżynierowie posiadają kwalifikacje zawodowe i są członkami Institution of Engineers, Australia. Stosują projektowanie wspomagane komputerowo i analizę elementów skończonych, zapewniając serwis na miejscu, gdy jest to wymagane. Wszystkie działania spełniają wymagania ISO 9000.

Firma A. Enkelmana przeprowadziła homologację polskiego „malucha” (Fiat 126p) i dzięki niej auto to trafiło na rynek australijski w 1989 r. Za szczególnie ważne projekty zrealizowane przez firmę inż. Enkelman uważa m.in: określenie przyczyn awarii europejskich osi naczep produkowanych na Tajwanie; projektowanie i produkcję osi napędowych do samochodów ciężarowych w Japonii; projekt jednolitego nadwozia autobusowego w Australii; planowanie na miejscu ratowania 5500 samochodów w przewróconym, nowym japońskim promie samochodowym REJIN u wybrzeży Portugalii dla brytyjskiej firmy; prototypowy projekt australijskiego układu napędowego, jego testowanie i ostateczna dostawa pojazdu dla chińskiej firmy. hp

 

Paweł de Sternberg Stojałowski

Magister inżynier mechanik po AGH oraz Uniwersytecie Esex. Założyciel i główny kreatywny inżynier Aseptium – dynamicznego start-upa wprowadzającego pionierskie rozwiązania w dziedzinie dekontaminacji specjalistycznych przyrządów chirurgicznych. Mieszka i pracuje w Inverness, północna Szkocja. Prowadzi międzynarodowy zespół, implementując interdyscyplinarne podejście do realizowanych projektów.

Paweł de Sternberg Stojałowski po ukończeniu w 2006 r. z wyróżnieniem studiów (w języku angielskim) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH był zdeterminowany, aby znaleźć następne ambitne zajęcie. Po analizie możliwości na rodzimym oraz europejskim rynku, dołączył do zespołu w brytyjskiej firmie Medisafe, będącej jednym z głównych producentów maszyn dekontaminujących sprzęt medyczny różnego typu. Asortyment firmy tworzyły m.in. myjnie dezynfektory oraz w pełni zautomatyzowane systemy myjące dla dentystów, klinik i szpitali.

Przełomem było wprowadzenie techniki ultradźwięków oraz opracowanie autorskiej technologii oczyszczania zrobotyzowanych instrumentów chirurgicznych (dla robota Da Vinci). Zaledwie trzy miesiące po dołączeniu do zespołu R&D, zaczął mu przewodzić. Jego obowiązki obejmowały m.in. nadzór nad projektowaniem, tworzenie dedykowanego oprogramowania, współpracę z zespołem produkcji oraz opiekę techniczną po sprzedaży.

Pięcioletnia praca na tym stanowisku zaowocowała ponad stu modelami – wariantami produktów wprowadzonych na rynek, w tym maszyną z najkrótszym wówczas na rynku cyklem czyszczenia sprzętu medycznego.

Po zmianie polityki firmy ukończył studia MBA w kierunku prowadzenia firmy i wprowadził na rynek własną firmę. Prototyp maszyny nSonic z nowatorskim systemem wymiany wody przedstawił na międzynarodowych targach medycznych Medica w Dusseldorfie w 2015 r. Zaowocowało to rozwojem partnerstwa z profesjonalistami w Szkocji, czego rezultatem było przeniesienie firmy do Inverness. Aseptium to obecnie lider interdyscyplinarnych rozwiązań w kategorii life science. hp

                                                                      

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl