Efekty-defekty


14-06-2019 19:34:52

na stacji PKP w Kędzierzynie-Koźlu zatrzymują się pociągi międzynarodowe, ale nie można na nie kupić biletu, gdyż kasjerowi w kasie płacą tylko za sprzedaż biletów krajowych.

Czyli  – jak zauważa portal Opotydzień, przypominając odkrycie geograficzne poczty polskiej z kultowego „Misia” –  nie ma takiego miasta, jak Londyn.

Dodajmy, że w związku domniemanym brexitem, z Londynu się do Kędzierzyna-Koźla się wyjeżdża, a nie przyjeżdża, więc po co komuś płacić za wydanie biletu?

z kolei PKP Intercity wstrzymały sprzedaż biletów na krajowe przejazdy kolejowe od 9 czerwca do 31 sierpnia – donosi TVN24. Chodzi o to, że PKP PLK zapowiedziały sprawdzenie stanu ponad 150 placów budowy. Na części z nich remont torowisk i stacji jest opóźniony i dlatego dotychczasowy rozkład jazdy jest niemożliwy do zrealizowania. Nie  wiadomo, kiedy wakacyjny rozkład jazdy pociągów zostanie udostępniony pasażerom, zaś późna aktualizacja tras oznaczać będzie utratę zniżek dla osób, które kupowały bilety w przedsprzedaży. 

Okazuje się, że nawet z biletem do byle jakiego pociągu może być w to lato kłopot.

ponad półtora roku temu na dachu położonego w pobliżu ruchliwych miejskich arterii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego umieszczono sześć uli. Naukowcy postanowili zbadać wpływ środowiska miejskiego i związanych z nim czynników stresogennych na funkcjonowanie pszczół. Na potrzeby eksperymentu naukowego powstała dla porównania druga, tradycyjna pasieka na wsi oddalonej ok. 100 km od Katowic. Jak informuje portal PAP Nauka w Polsce, pszczoły bytujące w ścisłym centrum Katowic wytworzyły więcej miodu niż ich siostry w tradycyjnej wiejskiej pasiece. Nie było różnic pod względem czystości  między miodem wiejskim i „aglomeracyjnym” (badano m.in. zawartość ołowiu, kadmu, miedzi i cynku). Pszczoły miejskie okazały się również bieglejsze w orientowaniu się w przestrzeni i zapamiętywaniu drogi do ula. Miejski stres rekompensuje większa dostępność pokarmu oraz mniejsza liczba wyspecjalizowanych drapieżców polujących na pszczoły.

Kiedyś czarne złoto, teraz śląski cud miód.

nastolatek poruszający się na hulajnodze elektrycznej po chodniku, wjechał w pieszą. Kobieta trafiła do szpitala z obrażeniami, poczym policja ukarała ją mandatem – donosi Tokfm.pl. Zdaniem policjantów z wydziału drogowego do zderzenia doszło, ponieważ idąca chodnikiem kobieta „nagle zmieniła pozycję". Problem w tym, że nadal nie wiadomo, czy użytkownika hulajnogi traktować jak pieszego, czy jak kierującego pojazdem, bo w Prawie o ruchu drogowym nie ma wprost mowy o takich urządzeniach, jak elektryczne hulajnogi.

Przechodniu, dopóki kierujący hulajnogą to pieszy, pamiętaj, żeby włączyć kierunkowskaz, bo zapłacisz mandat.

dziesięć tysięcy euro wygrał rolnik z Buszyc (gmina Lewin Brzeski) w międzynarodowym konkursie prowadzenia gospodarstwa rolnego przez smartfon.

I na wsi kliki dają wyniki – podsumowuje Opotydzień.

ustawa emerytalna zakłada, że każdy, kto przejdzie na świadczenie od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Dzięki temu zyskuje podwójnie. Natomiast osobę, która odejdzie z pracy na emeryturę w czerwcu, czeka przykra niespodzianka, gdyż ma tylko waloryzację roczną, bez kwartalnej. Dlaczego? Po prostu tak ustalili politycy – informuje Gazeta Wyborcza.
- Polacy o tym nie wiedzą i przez to, że składają wnioski w czerwcu, dostają, nie ze swojej winy, dużo niższe emerytury - mówi prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

No cóż, skoro – jak powiedziano – w czerwcu skończył się komunizm, a nastał kapitalizm, to ktoś musi ponieść tego konsekwencje.

if

 

Komentuje Waldemar Rukść

eNOT.pl - Portal Naczelnej Organizacji Technicznej | eNOT.pl